Kategorie
Značky
Regiony
 
 

SOVA varujeme před uvolněním dovozu ojetin

Podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů způsobí přijetí nového silničního zákona a novela zákona č. 56/2001 Sb záplavu Česka vraky a vysloužilými ojetinami.

 

 

Zákon, který nabude účinnosti 1. července, totiž odstraní stávající věkové (nyní v průměru 8 let) a kvalitativní (EURO 2 norma) omezení pro registraci ojetého auta dovezeného ze zahraničí. Z Česka se tak stane vrakoviště Evropské unie.

 

Za změnou legislativní úpravy, po které už dlouho volá Evropské komise, totiž podle sdružení není snaha usnadnit systém registrace aut dovážených do Česka, ale umožnit tak západoevropským zemím pohodlněji se zbavit vysloužilých ojetin a vyhnout se tak vysokým poplatkům za jejich likvidaci.

 

Sdružení Sova proto pošle otevřený dopis všem novým členům Poslanecké sněmovny a senátorům a zástupcům Ministerstva dopravy, které právě připravuje ke zmiňovanému zákonu prováděcí předpis. Dopisem bude apelovat na to, aby se do prováděcí vyhlášky dostaly úpravy, které zabrání skokovému zhoršení technického stavu vozového parku.

Například v Polsku musela vláda zrušená kriteria pro dovoz ojetin opět zavést, neboť se do  země za dva roky přivezlo přes 2 miliony vraků.

 

18.červen 2006