Kategorie
Značky
Regiony
 
 

SRN chystá daň z vozidel podle emisí škodlivin

Německý ministr dopravy Wolfgang Tiefensee se chystá změnit automobilové daně a přimět tak Němce k nákupu “čistších” automobilů.

“Ušetří ten, kdo méně znečišťuje životní prostředí,” zní Tiefenseeho záměr. Zatímco dosud se daň počítá převážně z objemu válců, nová by se měla vyměřovat podle celkových emisí škodlivin. Ministr tak navíc chce překonat i návrhy, které dosud počítají jen s daní za vypouštění oxidu uhličitého (CO2). Emise CO2 má sice být zásadním komponentem daně, avšak “pouze izolovaná úvaha o hodnotách CO2 by byla jednorozměrná”. V zásadě má také platit, že čím je auto starší, tím patrně bude i vyšší poplatek do státní pokladny. 
Záměr však naráží na odpor výrobců aut. Svaz německého průmyslu (BDI) varuje, že stále přísnější ekologická kritéria tím ohrozí pracovní místa. Průmysl hrozí i tím, že poroste cena aut. Podle průzkumů mínění, které zveřejnil ústav Forsa, je ale 65 procent Němců ochotných zaplatit více peněz za vozy s nižšími emisemi škodlivin. Odmítá to jen 21 procent dotazovaných.

28.únor 2007