Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Štajf v Monte Carlu čtrnáctý

Subaru Czech Rally Team dojel při své premiéře na Rallye Monte Carlo na čtrnácté pozici.

Od počátku soutěže se posádka Štajf – Dolečková pohybovala v první třetině výsledkové listiny, v cíli pak Vojta s Marcelou obsadili konečnou čtrnáctou příčku, když jejich Subaru Impreza WRX STI dělilo od nejrychlejšího „klasického enka“ pouhých sedmnáct vteřin.
 
Vojtěch Štajf jel sice už svou devětadevadesátou rally, na soutěži o délce a obtížnosti Monte Carlu byl přesto poprvé, no a s Marcelou Dolečkovou, která teprve loni vstoupila naplno do dvoudenních soutěží, závodil teprve potřetí. Přesto se zdejší „benjamínci“ v cíli mohli společně radovat z neoficiální stříbrné medaile mezi klasickými produkčními vozy, když je o zde nicotných sedmnáct vteřin překonal pouze Švýcar Olivier Burri. Ten startuje na „Monte“ už od počátku devadesátých let a například v roce 2004 tu s vozem Subaru Impreza WRC obsadil v rámci mistrovství světa osmou příčku hned za tehdejším úřadujícím světovým šampiónem Solbergem.
 
Pro Štajfa s Dolečkovou začal závod skvěle. Přestože jejich prioritou bylo dojet až na cílovou rampu a nenapodobit některé až příliš natěšené a hned v úvodu chybující posádky, zaujali se svým Subaru Impreza WRX STI na prvním testu vynikající čtrnáctou příčku a byli mezi produkčními vozy úplně nejrychlejší. Pro další zkoušku pak ale jejich volba pneumatik už tolik výhodná nebyla, což znamenalo pokles o pár příček níže, na třetí erzetě jim pak skoro minutu přidal zhaslý motor po „hodinách“, vytočených na sněhu, který na trať naházeli schválně diváci. I v tomto případě ale vše dobře dopadlo a bílomodročerný vůz se mohl dál postupně prodírat nástrahami tratě i pořadím vzhůru. Mezi produkčními vozy patřily Štajfovi s Dolečkovou na více než polovině rychlostních testů časy v první trojici, když soupeři jim byly zejména další vozy značky Subaru. Bitva o prvenství v této nevypsané kategorii vyvrcholila v samotném závěru soutěže.
4.únor 2010