Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Stávková pohotovost v Nošovicích trvá

NOŠOVICE, Dec 11 (Mediafax) – Páteční jednání mezi odboráři, vedením firmy a zaměstnaneckou radou v Hyundai Manufacturing Motor Czech v Nošovicích zatím nepřineslo žádné výsledky. Agenturu Mediafax o tom informoval šéf odborů automobilky Radek Kuchař s tím, že stávková pohotovost zaměstnanců trvá.

"Vedení automobilky nadále trvá na tom, že potrestá ty zaměstnance, kteří minulý týden ve středu na hodinu přerušili práci na protest proti nařizování přesčasů. S tím nemůžeme souhlasit," řekl Kuchař a dodal, že bez zoufalého kroku zaměstnanců montovny by se o zrušení povinných přesčasů nikdo z vedení firmy s odboráři nebavil. "Myslím, že teď by měli všichni zaměstnanci automobilky držet pohromadě a podpořit ty, díky nimž se podařilo dosáhnout dohody o zrušení nařízené přesčasové práce," dodal Kuchař.

Podle předsedy odborové organizace by další kolo jednání mohlo pokračovat v pondělí. Zatím kvůli tomu požádal vedení firmy, aby mu přeložilo noční směnu na denní, rozhodnutí zatím nezná. Stávková pohotovost v automobilce stále trvá.

Stávkovou pohotovost vyhlásily odbory v pondělí ráno. Ta navázala na spontánní hodinové přerušení práce, k němuž se zaměstnanci uchýlili minulý týden ve středu. Hlavním důvodem jsou pravidelně nařizované a podle zaměstnanců špatně placené přesčasy. Už ve čtvrtek informoval agenturu Mediafax mluvčí Vaněk, že vedení továrny bude jednat o situaci v podniku se zástupci odborů a zaměstnanecké rady. Středeční hodinovou stávku čtyř stovek zaměstnanců montovny označilo vedení automobilky ve svém tiskovém vyjádření za svévolné přerušení výroby v době přesčasu.

Odboráři spolu s vedením podniku a zaměstnaneckou radou jednají o požadavcích zaměstnanců už od začátku týdne, ne ve všech bodech zatím našli shodu. Ve čtvrtek vedení automobilky oznámilo, že ruší povinné přesčasové hodiny, které byly vždy po denní směně dvě hodiny denně čtyři dny v týdnu. Místo toho dostali zaměstnanci nabídku, aby přišli pracovat v sobotu 19. prosince s tím, že v ten den jim firma uhradí jízdné z práce a do práce a nebudou si muset připlácet nic za oběd. Navíc dostanou bonus 400 korun, nebo si budou moci za sobotu vybrat náhradní volno v pondělí 28. prosince. Tytéž výhody poskytne společnost také pracovníkům, kteří byli na směně v sobotu 28. listopadu. Důvodem je nutnost plnit plán výroby, což by bez přesčasové práce nebylo možné.

24.prosinec 2009