Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Stival omezil výrobu, zatím nepropouští

Dodavatel Stival Automotive omezil v posledních týdnech kvůli nižšímu zájmu odběratelů výrobu zhruba o 30 procent. Propouštět zatím nebude, rozhodl se zkrátit pracovní týden jen do čtvrtka.

Omezení výroby souvisí hlavně s krizí na světových finančních trzích a s drahou ropou – řada automobilek včetně české Škody se rozhodla kvůli tomu snížit výrobu.

Stival Automotive nahradil loni ve Veselí nad Moravou zkrachovalou výrobu obuvi. Postupně navyšoval výrobu a přijal celkem kolem dvou stovek lidí. V některých měsících ani nezvládal všechny zakázky. Nynější výrazné snížení se tak firmy dotklo jen částečně. Zatím stačí, když na pátek zastaví stroje. 
    

Dceřiný podnik Sněžky Náchod si také našel dalšího zákazníka. Dosud šil jen pro značku Land Rover. Nyní se bude asi čtvrtina zaměstnanců věnovat výrobě pro automobilku Ford. I přesto budou letošní hospodářské výsledky horší než podnik původně předpokládal.

Podobně opatrný je také Jiří Malík z Lisi Automotive FORM. Firma, která vyrábí součástky do brzdných systémů pro několik automobilek, zatím výrobu snižovat nemusela. "I když signály o tom už máme," poznamenal Malík s tím, že jeho firma jako subdodavatel subdodavatele pocítí změny později, pravděpodobně ale ještě do konce tohoto roku. Pro příští rok už ale firma opět čeká pozitivní vývoj. Tržby v roce 2009 by měly být vyšší než letos, dodal Malík.

16.říjen 2008