Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Systém kontrol STK má opět zpoždění

Spuštění nového systému, který by detailně monitoroval práci stanic technické kontroly (STK), a zamezil tak podvodům při prohlídkách vozidel, má další zpoždění. Ministerstvo dopravy jej chtělo původně zavést už začátkem loňského roku, poté posunulo termín na konec roku a následně na letošní březen. Nový systém však odstartuje nejdříve v polovině letošního roku, napsal v pondělí týdeník Profit.

Výběrové řízení na zavedení programu v 331 stanicích po celém Česku vyhrála firma V.V.V. Expert z Kralup nad Vltavou. Dosud však nemá od ministerstva podepsanou smlouvu. Firma tvrdí, že je připravena vyrazit do terénu – musí totiž minimálně jednou objet všechny stanice technické kontroly v tuzemsku.
    "Chtěli jsme se dát do práce co nejdříve, ale teď už se obávám, že nestihneme předání všech stanic. Konec června je opravdu šibeniční termín," řekl Profitu spolumajitel společnosti Stanislav Huml. Firma se zavázala, že zakázku zvládne za 2,5 milionu korun. 
 
    "Je tam mírné zpoždění kvůli výběrovému řízení, ale nyní probíhá zkušební provoz a napojování prvních stanic," citoval týdeník mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelku. Téměř to samé ale podle Profitu říkal už loni v červnu. "Probíhá postupné napojování míst STK na nový systém. Do září by měly být napojeny všechny stanice. Od září do prosince bude zkušební provoz a od ledna 2008 ostrý provoz," uvedl tehdy. 
 
    Nový systém má omezit možnost získat potvrzení o technické prohlídce, aniž by vozidlo bylo skutečně zkontrolováno. Umožní například sledovat čas kontroly od založení protokolu, přes vjezd a výjezd z kontrolní linky STK až po zápis závad a tisk protokolu bez možnosti vnějšího zásahu obsluhy.
    Veškerá činnost STK bude on-line monitorována na ministerstvu dopravy, kde může operátor sledovat přímo v počítači průběh přibližně půlhodinové kontroly. Zároveň program umožní zpětné nahlédnutí do historie technických prohlídek vozidla. Novinkou bude také možnost kontroly technického stavu aut přímo v silničním provozu díky propojení s policejním systémem, uvedl Profit. 
 
    Letos v lednu ministerstvo dopravy uvedlo, že v Česku funguje řada STK, které vykazují vážné nedostatky a hrozí jim uzavření. "Máme seznam problémových STK a letos se v nich chystáme provádět přepadové kontroly," řekl ČTK mluvčí Hanzelka. Loni ministerstvo uzavřelo STK v Rakovníku, Mostě a Drásově.
1.květen 2008