Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Titul Auto roku 2009 v ČR má Superb

Česká limuzína Škoda Superb vyhrála patnáctý ročník ankety Auto roku 2009 v ČR. Výsledky oznámili pořadatelé v rámci čtvrtečního galavečera v pražském Top hotelu. Časopis Automakers byl mediálním partnerem akce.

Anketu vyhlásil loni v červnu Svaz dovozců automobilů (SDA) a Sdružení automobilového průmyslu (SAP) ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium. Letošní soutěž byla hodně odlišná od předchozích ročníků. Po řadě let, kdy Auto roku v ČR volila jen skupina odborníků, se vyhlašovatelé rozhodli zapojit do volby i veřejnost.
 
Novinkou byla také skutečnost, že soutěž nebyla poprvé pořádána pod taktovkou Klubu motoristických novinářů, ale v porotě zasedli i další žurnalisté a odborníci. Partnerský časopis Automakers a také týdeník Profit zastupoval reportér Erich Handl. Poprvé se také nevolil jen jeden vítěz, ale došlo k rozdělení automobilů do několika kategorií.
 
Superb se nejlépe umístil i v kategorii střední třída, mezi malými vozy vyhrál Ford Fiesta, kategorii MPV ovládl Citroen Berlingo, mezi terénními vozy vyhrála Audi Q7 a Volkswagen Scirocco zvítězil v kategorii luxusních, sportovních aut nebo kabrioletů. Soutěž hodnotilo 23 odborníků a v laické anketě hlasovalo 70 047 lidí. Minulý ročník ještě jediné soutěže vyhrála těsným rozdílem Kia Cee’d před druhým Fordem Mondeo.
 
Hlavními partnery ankety byly společnosti Alcar a Construct. Partnery ankety byly Spieshacker, Veletrhy Brno – pořadatel výstavy Autosalon Brno, Continental, Castrol, Eurooil, Bazény Desjouyaux, Garmin, Altea a Tiskap.
 
 
Vítězové jednotlivých kategorií:
 
Minivozy a malé:  1. Ford Fiesta, 2. Alfa R. Mito, 3. Seat Ibiza
Střiední třída:  1. Š. Superb, 2. Mazda 6, 3. VV Passat CC
SUV a Off-road:  1. Audi Q5, 2. BMW X6, 3. Volvo XC 60
Vozy MPV:   1. C. Berlingo, 2. Peug. P. Tepee, 3. Chrysler GV
Luxusní a sport.:  1. VW Scirocco, 2. BMW „7“, 3. Jaguar XF
26.leden 2009