Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Toyota chce vyrobit přes deset milionů vozů

 Toyota chce příští rok vyrobit přes deset milionů vozů.

Největší japonská automobilka Toyota, která bojuje o světové prvenství s americkou General Motors, chce příští rok jako první překonat hranici deseti milionů vyrobených vozů za rok. Svou produkci firma plánuje zvýšit na 10,4 milionu z letošních plánovaných 9,74 milionu, napsal japonský ekonomický list Nikkei.

Oproti loňské produkci by se tak výroba v roce 2008 zvýšila o zhruba milion vozů. Pro rok 2009 Toyota plánuje výrobu 10,9 milionu aut. Firma to podle listu sdělila svým dodavatelům, Toyota však zprávu podle agentur nekomentovala. List upozorňuje, že jeho čísla mohou být vyšší, než uvádí oficiálně firma, protože zahrnují i smluvní produkci, prodávanou pod jinými značkami než Toyota.
Toyota podle nových statistik ukončila z hlediska celkového prodeje světové kralování GM již loni. Spolu s dceřinými značkami Daihatsu a Hino Motors prodala loni o 128.000 vozů více než americká skupina, vyplývá z údajů Automotive News Data Center. Koncern GM se držel na nejvyšší příčce 75 let.
V letošním prvním pololetí vede v prodeji také Toyota. Její globální odbyt dosáhl 4,72 milionu vozů proti 4,67 milionu u GM. Ve výrobě byla v pololetí stále ještě první GM s 4,75 milionu vyrobených vozů proti 4,71 milionu aut Toyoty.
19.srpen 2007