Japonská automobilka Toyota Motor podruhé za dva měsíce výrazně snížila své odhady letošní ziskovosti a na provozní úrovni předpověděla svou první ztrátu v historii.
Toyota nyní předpovídá, že kvůli globálnímu propadu prodeje automobilů a růstu kurzu jenu utrpí ve finančním roce do konce března na úrovni celé skupiny ztrátu 150 miliard jenů (32 miliard Kč).
Již minulý měsíc Toyota finanční trhy šokovala předpovědí, v níž srazila výhled provozního zisku o jeden bilion jenů na 600 miliard jenů. O dalším snížení výhledu Toyoty se v japonských médiích mluvilo od minulého týdne. V minulém roce Toyota na provozní úrovni vydělala 2,27 bilionu jenů.
"Je to velmi, velmi špatné. Je možné, že spadnou do ztráty i v příštím finančním roce," komentoval sdělení Toyoty agentuře Reuers Koiči Ogawa z firmy Daiwa SB Investments.
Ve druhém finančním čtvrtletí se provozní zisk společnosti propadl o 72 procent na 169,5 miliardy jenů. Prodej vozů Toyota v Japonsku, Spojených státech a Evropě se v listopadu meziročně snížil o 30 procent.
U čistého výsledku očekává Toyota pro tento rok stále ještě mírný zisk 50 miliard jenů. Prognóza z minulého měsíce odhadovala tento zisk na 550 miliard jenů.
Největší japonský konkurent Honda snížil minulý týden svůj odhad ročního zisku o 67 procent. Honda zároveň představila seznam úsporných opatření, mezi kterými je například odklad nenaléhavých investic.
Globální recese vyvolává na světových automobilových trzích těžké propady prodeje, které ještě zhoršuje zhoršený přístup zákazníků k úvěrům v důsledku finanční krize. Asociace japonských výrobců automobilů JAMA minulý týden předpověděla, že prodej nových automobilů v Japonsku v příštím roce klesne o téměř pět procent a poprvé za 31 let se dostane pod hranici pěti milionů vozů.
Toyota je globálním propadem trhů zvláště zranitelná, protože z velkých světových automobilek nejvíce zvyšovala výrobní kapacity. Ty se nyní náhle stávají nepotřebnými a firma musí odstavovat továrny, zpomalovat produkci a odkládat projekty nových závodů, například v USA nebo v Indii. Firma uvedla, že její kapitálové výdaje v novém finančním roce od dubna 2009 klesnou pod hranici jednoho bilionu jenů.
Firma nyní nezveřejnila svou předpověď prodeje a výroby pro nadcházející kalendářní rok. V srpnu odhad globálního prodeje firma snížila o sedm procent na 9,7 milionu vozů a analytici teď čekají zhruba o milion nižší číslo. Pro finanční rok do března 2009 Toyota snížila odhad prodeje na 7,54 milionu z původních 8,24 milionu aut a z úrovně 8,91 milionu za předešlý rok.
Ve Spojených státech očekává JAMA napřesrok pokles prodeje o zhruba šest procent na 12,5 milionu vozů, tedy na nejnižší úroveň od roku 1991. Vláda prezidenta George Bushe v pátek oznámila plán pomoci domácím automobilkám ohroženým bankrotem nouzovými úvěry v celkovém objemu 17,4 miliardy dolarů.