Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Toyota prodala v Japonsku 2 milióny hybridů

Toyota Motor Corporation oznámila, že úhrnné prodeje hybridních modelů tohoto výrobce v Japonsku dosáhly 31. října počtu 2,04 mil. kusů.

Úhrnné globální prodeje hybridních automobilů z produkce TMC – od premiéry prvního modelu v roce 1997 – nyní dosáhly 4,60 mil. jednotek, přičemž jen od 1. ledna do 31. října tohoto roku se jich na trhu umístilo plných 1,02 milionu.

V srpnu roku 1997 představila TMC v Japonsku svůj první hybridní minibus Coaster kombinující zážehový motor s elektromotorem, po němž v prosinci 1997 následovala Toyota Prius – celosvětově první sériově vyráběný osobní vůz s hybridním pohonem.

Model Prius se v roce 2000 začal prodávat v Severní Americe, Evropě a na dalších trzích. Druhá generace tohoto modelu byla uvedena v roce 2003 a třetí generace pak odstartovala v roce 2009.

Toyota má v plánu do konce roku 2015 uvést celosvětově 20 nových modelů s hybridním pohonem a vyvine další úsilí k rozšíření své hybridní produktové řady i trhů, kde se tyto vozy prodávají.

V Japonsku procentní podíl prodávaných vozů s hybridním pohonem každoročně roste, k čemuž napomohlo i uvedení kompaktního hatchbacku Aqua s hybridním pohonem a celkově rostoucí povědomí veřejnosti o hybridní technologii. Vozy s hybridním pohonem představují přibližně 40 procent celkových prodejů automobilky Toyota v Japonsku a 14 procent celosvětově.

Toyota vypočetla, že vozy s plně hybridním pohonem vyrobené TMC3 od roku 1997 do 31. října 2012 dokázaly celosvětově ušetřit cca 30 mil. tun4 emisí CO2 (plynu, jenž je považován za příčinu globálních klimatických změn, z toho cca 9 mil. tun v Japonsku) v porovnání s modely srovnatelných rozměrů a výkonu poháněnými zážehovým motorem.

Kromě toho Toyota odhaduje, že její vozy s hybridním pohonem celosvětově ušetřily přibližně 11 mld. litrů benzínu – v porovnání s vozy podobných rozměrů vybavenými zážehovým motorem.

25.listopad 2012