Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Toyota Yaris Evropským Autem roku 2021

Evropským Vozem roku 2021 (Car of the Year) byla 1. března slavnostně vyhlášena Toyota Yaris. Opět v Ženevě, a i tentokrát bez diváků. Výsledky i finální ceremoniál popsal našemu portálu český člen odborné poroty Jiří Duchoň.

Toyota Yaris získala od odborné poroty, složené z nejvýznamnější evropských automobilových novinářů, 266 bodů. S velmi těsnými odstupy následují Fiat New 500, Cupra Formentor, Volkswagen ID.3, Škoda Octavia, Land Rover Defender a Citroën C4.

Jak volil ten který z porotců a jak jednotlivé finalisty hodnotil slovním komentářem, to bude záhy zveřejněno na stránkách www.caroftheyear.org.

Sváteční ceremoniál se měl odehrát tradičně v předvečer otevření ženevského autosalonu přímo v prostorách výstaviště Palexpo, tedy v pondělí 1. března, ale stejně jako loni bylo již dopředu jasné, že žádný autosalon nebude. Vyhlášení ale nakonec díky dobrým vztahům představitelů Car of the Year (COTY) s vedením GIMS (Geneva International Motor Show) proběhlo ve stanovený čas a na stanoveném místě. Sice před prázdným sálem, ale opět v plné parádě, tedy s několika hosty a projekcí četných filmových předtáček a grafik. Vůz roku (COTY) tak byl v Ženevě vyhlášen podesáté.

Slavnostní, přibližně 50 minut dlouhá událost byla živě přenášena přes internet (YouTube), a to nejen ze stránek Car of the Year, ale též prostřednictvím kanálů GIMS. Svoji mediální podporu tentokrát připojil také švýcarský autoklub Touring Club Switzerland, slavící letos 125. výročí svého založení.

Ceremoniálem prováděla švýcarská novinářka Mélanie Freymond. Prvním hostem se stal Sandro Mesquita, ředitel ženevského autosalonu (GIMS), jenž slíbil, že v řádu týdnů oznámí s jistotou, že příští rok se autosalon uskuteční.

Sandro Mesquita po svém krátkém proslovu na pódiu přivítal Franka Janssena, prezidenta Car of the Year, a poděkoval mu za to, že slavnostní vyhlášení Vozu roku (COTY) probíhá pravidelně právě v předvečer ženevského autosalonu. Janssen připomněl zejména nezávislost a dlouhou tradici této mezinárodní ankety: první Vůz roku (Car of the Year) byl zvolen roku 1964, tedy v roce, kdy se Frank narodil.

Po stručném projevu a shrnutí pravidel COTY pak Frank Janssen připomněl všech sedm letošních finalistů a každý z nich pak byl přes videosekvence podrobněji představen vybranými členy poroty COTY. Pak již došlo na postupné, napínavé odhalování bodování konkrétních porotců. Jde se při tom po jednotlivých zemích v abecedním pořadí, tedy od Rakouska (Austria) po Velkou Británii (United Kingdom), a po přičtení každého státu se ukáže průběžné pořadí.

Celá anabáze COTY neoficiálně, ale pravidelně startuje na podzim předchozího roku tradičním velkým testováním v dánském Tannisby, jež ale kvůli epidemii čínské chřipky tentokrát (poprvé po 43 letech) neproběhlo. Oficiálně byla tedy zahájena 8. ledna 2021 vyhlášením sedmi finalistů, kteří vzešli z 29 automobilových novinek, jež splnily pravidla pro zařazení do soutěže COTY 2021. Do 26. února pak musel každý z porotců rozdělit svých 25 bodů mezi finalisty. Samozřejmostí zůstává povinné slovní hodnocení každého z vozů od každého z porotců (caroftheyear.org).

Odborná anketa volící Vůz roku (Car of the Year, COTY) běží bez přerušení od roku 1964 a je zcela nezávislá. Organizaci tradičně zajišťují tyto časopisy:

Auto (Itálie), Autocar (Velká Británie), Autopista (Španělsko), Autovisie (Holandsko), L´Automobile (Francie) a Vi Bilagare (Švédsko). Německý Stern se svojí podporou od letošního ročníku skončil (benzín jim smrdí…) a nahradily jej Automobil Revue (Švýcarsko), Autotrends (Belgie) a Firmenauto (Německo).

Porota v současnosti sestává z 59 členů z 22 zemí zejména západní a střední Evropy. Česká republika má v COTY jednoho zástupce od roku 1993, vždy šéfredaktora magazínu Automobil. Do roku 2000 jím byl Milan Jozíf, do roku 2015 Tomáš Hyan a od roku 2016 za Českou republiku volí Jiří Duchoň.

Člen COTY Jirka Duchoň v akci na francouzské riviéře

Zdroj: COTY, Jiří Duchoň
2.březen 2021