Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Toyoty budou mít systémem kontroly bdělosti řidiče

Automobilka Toyota Motor Corp. plánuje již brzy vybavit své automobily systémem, který bude kontrolovat, zda má řidič otevřené oči, a zajistí, aby neusnul za volantem. Jako první se systém objeví ve vozech prodávaných v Japonsku.

Toyota je zatím první automobilkou, která s tímto systémem přichází, i když termín, od kterého budou vozy automobilky tímto bezpečnostním zařízením vybaveny, zatím firma neupřesnila. Systém monitorování očí doplní další bezpečností zařízení automobilky, které sleduje směr obličeje řidiče. Základem systému je kamera, která snímá řidiče. Obrázky se posílají do počítače, který sleduje pozici horních a dolních víček řidiče. Pokud ji vyhodnotí jako nebezpečnou, okamžitě řidiče varuje, napsala agentura AFP.
    Toyota se snaží po více než sedmi dekádách sesadit z pozice největší světové automobilky americkou firmu General Motors. Loni prodala na celém světě rekordních 9,37 milionu vozidel, meziročně o šest procent více. GM zatím údaje o prodeji nezveřejnil, za devět měsíců roku byl na špici s těsným náskokem. V letošním roce chce Toyota zvýšit odbyt na 9,85 milionu aut. Překonala by tím rekord všech dob 9,55 milionu z roku 1978, který patří GM.
1.únor 2008