Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Tržby slovenského VW klesly kvůli silné měně

Slovenský závod německé automobilky Volkswagen v loňském roce zaznamenal pokles tržeb o jedno procento na 193,4 miliardy slovenských korun (zhruba 150 miliard Kč).

Jeho čistý zisk se snížil o více než sedm procent na 7,61 miliardy Sk. Důvodem byl silný kurz slovenské měny vůči euru. Objem výroby v bratislavském závodě však stoupl na zhruba 249.000 vozů z loňských 239.000 vozů. Oznámilo to dnes vedení podniku, který je největším slovenským exportérem.
   "Vliv směnného kurzu se projevil v hospodářském výsledku, ale ne v počtu prodaných vozidel. Věříme, že zavedení eura od začátku příštího roku celou problematiku zjednoduší," řekl dnes předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann. Po přepočtu na eura se tržby podniku zvýšily téměř o desetinu na 5,7 miliardy eur a čistý zisk o více než dvě procenta na 225 milionů eur.
 
 
Bratislavský závod automobilky Volkswagen se soustředí na výrobu sportovně-užitkových vozidel. Závod rovněž vypomáhá českému sesterskému podniku Škoda s výrobou octavií, která by se na jeho celkové produkci měla časem podílet deseti až 15 procenty. Celkově hodlá závod v letošním roce udržet výrobu zhruba na loňské úrovni. 
Společnost loni investovala 1,6 miliardy slovenských korun. V letošním roce by se měl objem investic zvýšit. "Bude to výrazně více než v roce 2007," řekl člen představenstva Bohdan Wojnar, který má na starosti finance. Nárůst investic podle něj souvisí s přípravou nových produktů.
 
Volkswagen na Slovensku koncem loňského roku zaměstnával 8500 lidí, z nichž většina pracovala v Bratislavě. Firma má na Slovensku rovněž závod na výrobu součástek v Martině. Další továrna v Košicích připravuje automobily pro export do Ruska a na Ukrajinu. 
 
 
 Automobilová výroba je nejsilnějším odvětvím slovenského průmyslu. Kromě Volkswagenu v zemi působí další dvě automobilky. Francouzský PSA Peugeot Citroën má továrnu u Trnavy a jihokorejská Kia nedaleko Žiliny. Loni tyto tři podniky vyrobily celkem 571.071 vozů. Letos by jejich produkce měla stoupnout nejméně na 640.000 vozů.
20.duben 2008