Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Tuzemské prodeje aut z TPCA vyšší o třetinu

Kolínská automobilka TPCA, společný podnik Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën, tento týden oznámila hospodářské výsledky za uplynulý rok.

S celkovým počtem 1 180 prodaných vozů dosáhla TPCA v roce 2012 rekordního výsledku v České republice. Meziročně se jedná o 30procentní nárůst. Tržby TPCA v loňském roce klesly o 14 procent na 34 miliard 158 milionů korun. Zisk před zdaněním činil necelých 320 milionů korun, což je o 50 milionů korun méně než v roce 2011. Nižší obrat i tržby byly způsobeny především poklesem poptávky na evropských trzích.

„I přes nelehkou situaci na automobilovém trhu se nám podařilo udržet dobré finanční výsledky a to i přes očekávaný pokles evropské poptávky po našich výrobcích. Meziroční snížení objemu výroby je především výsledkem nestability evropského trhu v uplynulých letech,“ říká prezident společnosti Kenta Koide.

2012: prodejní rekord v České republice

TPCA loni vyrobila 215 tisíc vozů modelů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1 z čehož 1 180 vozů připadá na Českou republiku. V tuzemsku se tak jedná o 30procentní nárůst. Od roku 2009 došlo k celkovému navýšení o 323 vozů.

Na domácím trhu byl největší zájem o model Toyota Aygo, kterého se vloni prodalo 517 kusů, meziročně se jedná o 108procentní nárůst. Z hlediska prodejů byl pro model nejúspěšnější měsíc listopad (56 vozů). Na druhou pozici s 57procentním navýšením registrací se řadí model Citroën C1, kterého bylo prodáno 463 kusů. Největší poptávka po modelu byla v únoru, kdy se prodalo celkem (92 vozy). Registrace vozidel Peugeot 107 se zastavily na 200 kusech. Nejsilnějším měsícem bylo září s celkovým počtem 33 prodaných vozů.

 Kolínská automobilka vyrábí z více jak 95 procent pro evropské země. České vozy z produkce TPCA se loni nejlépe prodávaly ve Velké Británii (22 procent). Následuje Francie a Holandsko shodně s 15 procenty. Pětku největších trhů uzavírá Itálie s Německem, opět se shodným podílem deseti procent z celkové loňské výroby. Produkty automobilky TPCA jsou dodávány celkem do padesáti zemí od Jižní Ameriky, Afriky přes Evropu do Skandinávie, Asie až po Indonésii. Největšími cílovými zeměmi vozů z TPCA mimo země EU jsou Jihoafrická republika a Izrael následované Ruskem a Ukrajinou.

Česká automobilka TPCA odebírá díly a komponenty pro své modely 107, C1 a Aygo celkem od více než dvou set dodavatelů. Největší objem dodávek připadá na Českou republiku (79 procent), Polsko (16 procent), Evropa* a Japonsko (5 procent). Dle geografického rozložení připadá první příčka Středočeskému kraji (55 procent), následuje Jihovýchod Čech (29 procent), Severovýchod Čech (8 procent), Jihozápad republiky (5 procent), Severozápad republiky (2 procenta), Střední Morava a Moravskoslezský kraj (1 procento)

*Francie, Itálie, Slovensko, Německo, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Velká Británie

Významné jubileum

V loňském roce TPCA zaznamenala důležitý milník ve své historii. Uplynulo deset let od položení základního kamene automobilky. Úspěšně také zahájila sériovou výrobu inovovaných modelů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. V měsíci únoru sjel z výrobní linky jubilejní dvoumiliontý vůz. Jednalo se o pětidvéřový Peugeot 107 ve švestkově modré metalíze. Vůz byl slavnostně předán Vítu Rakušanovi, starostovi města Kolína, který jej následně předal do užívání Městské knihovně Kolín. Vůz je využíván pro rozvoz knih starším a imobilním občanům regionu.

3.duben 2013