Kategorie
Značky
Regiony
 
 

U Drážďan se zřítilo Charouzovo letadlo

Malý letoun typu Cessna Citation 550 se při cestě z Prahy do švédského Karstadu zřítil v neděli večer v Německu. Na palubě byli nejméně dva lidé, občané ČR. Havarovaný stroj s imatrikulací OK-ACH patřil Antonínu Charouzovi, ten však na palubě nebyl. Stroj pronajal společnosti Time Air, která provozuje služby aerotaxi, zjistily Novinky.cz.

Letoun dostal povolení k letu ve výšce 10 500 metrů krátce poté, co ve 20:20 vstoupil v oblasti Drážďan do německého vzdušného prostoru ve výšce 8000 metrů. Ovšem pilot nikdy neodpověděl a jeho stroj zmizel z radarových obrazovek, řekl mluvčí agentury pro leteckou bezpečnost Axel Raab.
Stroj se poté zřítil v oblasti stolové hory Grosser Zschirnstein v Saském Švýcarsku. Tato pískovcová hora se nachází na levém břehu Labe asi čtyři kilometry západně od Hřenska a jeden kilometr severně od státní hranice na území České republiky. Část trosek ale byla objevena i u Schöny na německé straně hranic.
Podle zdroje Novinek viděla posádka ČSA v oblasti pádu stroje ve vzduchu výbuch. Redakce se pokouší Charouze kontaktovat.
Policie a záchranáři jsou na místě od půlnoci. Místo dopadu letadla je ale v těžko přístupném skalnatém terénu, proto záchranné práce začaly až ráno. "Místo nehody nyní ohledává saská policie, zatím si nevyžádala naši spolupráci," uvedla mluvčí policie z Ústí nad Labem Veronika Hyšplerová. Podle ní se těla pilotů zatím nenašla.
Trosky letadla se našly nedaleko české hranice. Není zatím jasné, zda na palubě stroje byly kromě dvou pilotů, muže a ženy, další osoby. Podle posledních informací ale mělo letadlo s imatrikulací OK-ACH ve Švédsku teprve pasažéry nabrat.
Cessna Citation 550 je malý dopravní letoun poháněný dvěma proudovými motory patřící do kategorie bizjet.  První Cessny Citation se objevily na trhu na počátku 70 let- CVitation II (550) se v různých subverzích vyráběly od roku 1978 do roku 2006.  Stroj může podle verze a provedení kabiny přepravovat až osm osob.
25.únor 2010