Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V automobilovém průmyslu pracuje stále více Mongolů a Vietnamců

Zvýšenou poptávku po překladech technické dokumentace, pracovních postupů a manuálů do vietnamštiny a mongolštiny zaznamenala jazyková agentura  Skřivánek. Podle ní za to může především rozvoj automobilového průmyslu.

Objem překladů do vietnamštiny u agentury Skřivánek vzrostl v loňském roce oproti roku 2006 téměř 13krát. U mongolštiny činil tento nárůst sedminásobek objemu roku 2006, sdělila regionální ředitelka agentury Radka Šimková. “Zvýšený zájem sledujeme zejména na Mladoboleslavsku, Pardubicku a Kolínsku, tedy v oblastech, které se již tradičně intenzivně zabývají automobilovým průmyslem,” dodala Šimková.  V odvětví se totiž stále více objevují zaměstnanci z asijských zemí. Mongolů podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí ke konci září minulého roku v Česku pracovalo zhruba 5000 a Vietnamců 2000. Například marketingová firma WMC, která se na Vietnam zaměřuje 13 let a spolupracuje s vietnamskými a českými personálními agenturami, chce jen v letoším roce do Česka přivést až 5000 vietnamských pracovníků.

Podle údajů Eurostatu oficiálně zaměstnaných cizinců bylo v Česku ke konci listopadu loňského roku 239.000. Největší část z nich tvoří Slováci, kterých v tuzemsku pracuje přibližně 103.000 a loni si zde po odečtení daní vydělali více než deset miliard korun. Druhou nejpočetnější skupinou oficiálně v Česku zaměstnaných cizinců jsou Ukrajinci, pracovní povolení jich na konci listopadu mělo téměř 60.000. Podle neziskových organizací, které se zabývají nelegální prací cizinců, jich ale v tuzemsku pracuje až pětkrát více.
1.únor 2008