Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V bazarech jdou nejvíce stříbrné kombíky

Nejprodávanější auto v tuzemských autobazarech je zánovní stříbrné kombi s dieselovým pohonem.  Vyplývá to z analýzy funkcí prodaných ojetých automobilů AAA Auto Index za uplynulých 5 let.

Z komfortní výbavy čeští zákazníci nejčastěji volí metalízu, klimatizaci a xenonové světlomety. Raketový rozvoj zaznamenala v posledních pěti letech i zabudovaná navigace. Z bezpečnostní výbavy jasně preferují více než 2 airbagy.

AAA Auto Index je statistika nejprodávanější výbavy u ojetých vozů. Připraven byl na vzorku 148 321 prodaných ojetých aut z portfolia AAA Auto v letech 2008 – 2012.

„Prodáváme desítky tisíc aut ročně. Naše statistika proto věrně zrcadlí typické preference zákazníků v České republice. Z aktuálních údajů nám vyplynulo, že čeští zákazníci jdou takříkajíc za „klasikou“. Stříbrné dieselové kombi s výkonem mezi 50 a 100 kW je nejoblíbenější auto v autobazarech,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Údaje v AAA Auto Indexu potvrzují jasnou dominaci dieselových pohonů u motoristů. V uplynulých pěti letech dominoval benzínový pohon pouze v roce 2008, kdy se prodalo přibližně 68 procent aut s benzínovým motorem.

V roce 2009 pak přišlo k prudkému poklesu benzínových pohonů. Jejich podíl na celkově prodaných ojetinách od té doby trvale roste. Podle expertů AAA Auto za tímto vývojem může stát především de facto neexistující rozdíl mezi cenou nafty a benzínu.

Podíl LPG pohonů je z hlediska počtu prodaných ojetin sice opticky malý, nicméně z alternativních pohonů je LPG nejoblíbenější.

25.listopad 2012