Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V Británii je k mání Mussoliniho Alfa Romeo

Sportovní Alfa Romeo, v níž se koncem třicátých let minulého století proháněl tehdejší italský vůdce Benito Mussolini, je nyní k mání v Británii. Na únorové dražbě v anglickém Cheltenhamu nabízí tento motoristický skvost aukční síň H&H Classic Auctions.

Aukční síň předpokládá, že vůz mimořádné historické ceny prodá za částku od 600.000 do 800.000 liber, v přepočtu tedy případný zájemce musí počítat, že ho tato rarita přijde až na 35 milionů korun.
Proslulá italská automobilka vyrobila dvoumístný vůz Alfa Romeo 6C 2300 Pescara Spyder pro Mussoliniho v roce 1935. Karosérii velmi elegantního tmavočerveného stroje vyzdobenou černými doplňky zhotovila karosárna Carozzeria Touring. Podvozek nesoucí výrobní číslo 700635 byl vyroben na Mussoliniho zvláštní objednávku a také motor byl místo obvyklých 68 koní vyladěn na špičkový výkon 95 koní. 
Vůz se v roce 1936 blýskl i na tehdejším slavném italském automobilovém závodě Tisíc mil. Řídil ho Ercole Boratta, osobní Mussoliniho šofér a bývalý testovací jezdec Alfy Romeo. Výsledkem bylo celkové třinácté místo a třetí v jeho třídě.
Mussolini si tento automobil ponechal až do roku 1939, pak se vozidlo dostalo postupně do rukou třech majitelů. Poslední majitel nechal vůz zevrubně zrestaurovat a výsledkem bylo druhé místo této Alfy ve třídě na slavné soutěži 2005 Pebble Beach Concours d’Elegance. Ve stejném roce dokonce Pescara Spyder zvítězil v obdobné newyorské soutěži.
Vozidlo je vybaveno i jednou raritou: palivovým systémem na alkohol. Podle odborníků se tento systém zřejmě používal během závodu Tisíc mil jako propagace alternativních paliv, a to vzhledem k tvrdým ropným sankcím, jimž musela tehdy fašistická Itálie čelit.

2.únor 2008