Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V Brně byl vidět hlavně koncern VW

Na brněnském výstavišti probíhá mezinárodní veletrh Autosalon. Jak vypadal na výstavišti pátek, který patřil lidem z oboru a novinářům?

Pátek začal tradičně tiskovou konferencí BVV po které následovala tiskovka Sdružení AP. Na ní oznámili představitelé sdružení v čele s prezidentem Martinem Jahnem výsledky odvětví. Následovalo několik konferencí importérů, kterých ale bylo méně než obvykle. Jedinou show obstaral koncern VW, který letos asi jako jediný na účasti nešetřil. Na prezentacích Škody, VW, Audi a SEATu nechyběla show s osobnostmi a pro novináře tradiční tašky s pozornostmi.
 
Mezi hlavní události patřilo oznámení ceny sportovně-užitkového vozu Škoda Yeti. Značka, jejíž prezentaci moderoval šéf komunikace Martin Lauer, v Brně rovněž ve světové premiéře představila novou Octavii RS, Octavii RS Combi a Octavii Scout. Novinářům se také představil v české premiéře nový model už páté generační řady Volkswagenu Polo. Ten se bude v Česku prodávat zhruba za čtvrt milionu korun, možná i pod touto hranicí, uvedl ředitel divize Volkswagen Vratislav Strašil.
 
Stánkům koncernu VW v Brně konkurují snad jen stánky Hyundai a jeho dceřinné značky Kia. „Snažíme se co nejvíce ukrojit z koláče, která má na českém trhu Škodovka a proto jsme v Brně nemohli nebýt,“ řekl našemu portálu ředitel importérství Vít Pěkný. Poprvé v Česku tak mohli zájemci zhlédnout zcela nový model automobilky Kia, označovaný zatím jako No.3. Cena velikostí třetího modelu po nejmenším Picantu a druhém Riu bude v rozmezí od 200.000 do 300.000 korun. Vůz bude od podzimu vyrábět továrna Hyundai-Kia v Nošovicích a ročně by mělo z linek sjet 100.000 až 200.000 kusů. V prodeji bude od začátku roku 2010.
 
    Mezi značkami v Brně nechybí ani honosnější vozy. Britský výrobce luxusních a sportovních vozů Bentley chce v ČR prodat 15 až 20 automobilů ročně. Pomoci má nově otevřená prodejna v rámci skupiny Auto Exner. Generální manažer pro Evropu a Velkou Británii Michael Mayer uvedl, že v Česku jezdí kolem 200 vozů značky, která letos slaví 90 let od svého založení. Loni si nový bentley v Česku pořídilo 18 zákazníků. 

    České silnice bude také již brzy brázdit jeden z nejvýkonnějších osobních vozů planety, na zakázku postavený speciál na bázi vozu Corvette C6 Coupé s výkonem 1000 koní. Svým výkonem se zřejmě může v Česku srovnávat jen s Bugatti Veyron. Z nuly na 100 km/h zrychlí za tři vteřiny a dosáhne maximální rychlosti 340 km/h. Nový vůz představila na brněnském Autosalonu ve světové premiéře společnost Construct. 

    V Brně mohou až do čtvrtka návštěvníci veletrhu obdivovat například supersporty Lamborghini, Aston Martin, Bentley, upravené mercedesy od AMG, nebo malosériové lahůdky Artega GT, Pagani Zonda, Wiesmann nebo Spyker. Světovou premiéru si na autosalonu odbyl britský závodní vůz Radical SR3RS. Radical pohání motory z motocyklů Suzuki Hayabusa, hmotnost se pohybuje kolem 550 kg a cena okolo 2,7 milionu korun.
18.červen 2009