Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V Brně otevřeli veřejnou čerpací stanice CNG

V areálu JMP na Plynárenské ulici v Brně byla otevřena veřejná stanice pro čerpání CNG. Výdejní stojan na stlačený zemní plyn pochází z produkce české společnosti ADAMOV – SYSTEMS.

Slavnostního zahájení provozu se zúčastnil zástupce ministerstva životního prostředí RNDr. Miroslav Rokos. Ten ve svém projevu uvedl, že státní politika ministerstva do roku 2020 počítá s navýšením podílu vozidel s pohonem na CNG až na 20 %. Provoz čerpací stanice je nepřetržitý a bezobslužný. Její provozovatel, akciová společnost JMP, nabízí zákazníkům vyřízení tzv. „zákaznické karty“, tedy možnost čerpat bezhotovostně s tím, že na konci měsíce přijde odběrateli za načerpaný stlačený zemní plyn faktura. Stanice je určena pro osobní automobily, jichž je schopna obsloužit až 50 denně.
V současné době jezdí v České republice asi 630 vozidel s tímto pohonem, což oproti loňskému roku představuje asi třetinový nárůst. V současnosti lze v České republice koupit s tímto pohonem asi 10 typů sériově vyráběných automobilů značek Opel, Fiat, Citroën a Renault. Výrobu plánuje i mladoboleslavská Škoda Auto, je však podmíněna dostatečnou sítí čerpacích stanic na zemní plyn. Těch je na našem území přibližně 20.

14.duben 2007