Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V Česku by se mohly vyrábět mercedesy

V tuzemsku by se mohly vyrábět mercedesy příští generace. Vyplývá to z výroků šéfa Daimleru Dietera Zetscheho, jehož citoval německý ekonomický tisk. Česko jmenoval šéf koncernu vedle Polska a Rumunska.

V nové továrně by se vyráběly mercedesy, které nahradí současné osobní vozy třídy A a B.
    Zetscheho takto citovaly deník Handelsblatt a týdeník Wirtschaftswoche v článku, který se věnuje problematice plánovaného snižování emisí CO2 u nových automobilů. Šéf Daimleru předpokládá, že za deset let bude automobilka vyrábět místo současných vozů třídy A a B jejich nástupce ve více variantách i ve větším počtu. Celkově se ale produkce koncernu typově a rozsahem nebude lišit od té současné.
 
 
    Přitom se Zetsche zmínil o možném postavení nového závodu ve "východní Evropě". O uskutečnění takového kroku však chce koncern předběžně rozhodnout až ve druhém čtvrtletí roku. Rozhodnuto není ani o tom, zda by byla taková továrna postavena v Polsku, Česku či Rumunsku, uvedl Zetsche.
 
    Dosud se v souvislosti s předpokládaným přesunutím části výroby vozů značky Mercedes Benz hovořilo nejčastěji o rumunské Kluži a polské Vratislavi. V Česku by v případě postavení továrny působily už čtyři automobilky.
    Podle Hospodářských novin žene Mercedes k rozšiřování výroby do východní Evropy záměr navýšit do roku 2010 zisk o deset procent a výrobu o 15 procent. Mercedes tak bude muset následovat politiku svého největšího rivala Audi, který ve východní Evropě již vyrábí – vlastní závody v maďarském Györu a v Bratislavě. Nových modelů třídy A a B by nový závod Mercedesu vyráběl až 100.000.
 
 
    Česko má proti Polsku a Rumunsku výhodu v tom, že už tu působí skupina sesterská skupiny Daimleru MB – Tech, která se věnuje vývoji. Daimler také před třemi roky investoval do ústeckého závodu na náhradní díly pro svá auta.
    Nevýhodou Česka se ale může stát nedostatek lidí. V automobilovém průmyslu tu pracuje 121 tisíc lidí a další se špatně hledají, napsaly Hospodářské noviny.
20.duben 2008