Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V ČR je 5,5 tisíce CNG vozidel

V České republice je již 5,5 tisíce vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Oproti dubnu 2012 se jedná o nárůst téměř 48 procent. Nejvíce meziročně narostl počet osobních a dodávkových vozidel a to o 52 procent. V ČR je také již 401 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG.

„K dubnu 2013 u nás již jezdí pět a půl tisíce CNG vozidel, což představuje meziroční nárůst 47,5 procent. Od loňského dubna také přibylo 39 CNG městských a linkových autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

„Od letošního ledna do dnes přibylo 10 procent všech CNG vozidel,“ dodává Prokopec. To, že je v oblasti CNG takový nárůst, ale není zase tak překvapující. Vozidla na zemní plyn jsou totiž ekologická, bezpečná a mají i nejlevnější provoz. Jeden kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, stojí dnes okolo 18 Kč a to je ve srovnání s cenou benzinu, kdy jeden litr stojí cca 35 Kč, bezkonkurenční.

„Podle serveru www.cngplus.cz zabývajícího se CNG problematikou, se počet registrací nových vozů za první tři měsíce tohoto roku zvýšil meziročně více než dvojnásobně a oproti prvnímu kvartálu roku 2011 je dnes rozdíl dokonce více než pětinásobný,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. Dominantní podíl drží Volkswagen, který ze 151 CNG vozidel registrovaných v letošním roce jich prodal 69.

Další rozšíření CNG vozidel v ČR podpoří v dubnu uvedený nový model Fiat Panda, který bude k dispozici za 319 tis. Kč. Jde v současnosti o třetí nejlevnější model na trhu po dvojici VW up! a Škoda Citigo a stejné platí i pro šetrnost k životnímu prostředí, kdy Fiat se svým dvouválcovým motorem o objemu 0,9 l s přeplňováním dosahuje při výkonu 59 kW emitovanou produkci CO2 v úrovni 86 g/km. V červnu pak bude na český trh uveden VW Golf na CNG a na podzim bude následovat Octavia III.

22.duben 2013