Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V ČR letos klesl počet registrací

České firmy za první dva měsíce roku zaregistrovaly meziročně zhruba o třetinu méně osobních aut. Kvůli nim tak i přes růst prodeje privátních aut klesl počet všech registrovaných vozů o deset procent na 18.665. Sdělil to Svaz dovozců automobilů.

Podle něj teď firmy čekají, až začne platit odpočet DPH na firemní vozy, který už v úterý schválila sněmovna. Dalším z důvodů menšího zájmu o nová auta je podle expertů i světová hospodářská krize.
Privátních vozů za leden a únor ve srovnání se stejným obdobím loni přibylo asi o deset procent. Výrazně se, zřejmě díky novému příspěvku za likvidaci vozidla, zvýšil počet vyřazených vozidel – z téměř 18.000 kusů v lednu a únoru 2008 na letošních 80.000 aut. Klesl také počet ojetin z dovozu, a to skoro o polovinu.
 
Navíc podíl vozidel starších deseti let klesl z téměř 30 procent na téměř 20 procent. Důvodem je zejména zpoplatnění registrací přestárlých vozidel, uvedl svaz v tiskové zprávě.
 
    Nejvyšší pokles registrací je ale patrný v kategorii autobusů a nákladních automobilů, v obou případech je to téměř 50 procent.
 
    Oživení prodeje osobních aut po propadu způsobeném obavami z hospodářské krize by měla podle expertů přinést novela zákona o DPH.
14.březen 2009