Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V odvětví skončí kvůli krizi až 10.000 lidí

Tuzemské firmy z automobilového průmyslu letos a začátkem příštího roku propustí kolem 10.000 lidí. Dosud se mluvilo zhruba o 3000 lidech. Navíc automobilky vyrobí asi o 20.000 méně aut než původně plánovaný milion vozidel. Důvodem obou poklesů je hlavně světová finanční krize. Na odborné konferenci v Brně to řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Antonín Šípek.

Podle Pavla Juříčka ze společnosti BRANO GROUP by se mohlo propouštění dotknout až 20.000 zaměstnanců, to ale SAP v nejbližších měsících nepředpokládá. Další vývoj v příštím roce je těžké odhadnout, poznamenal Šípek. 
    
Prodej v Evropě klesl od ledna do září 2008 zhruba o 4,4 procenta. Omezení letoší výroby už ohlásila Škoda, která tento týden zastavila na několik dní výrobu. Právě snížení výroby Škody oproti plánu je podle Šípka jedním z důvodů celkového poklesu letos vyrobených vozidel. I Škoda ale vyrobí víc než loni, poznamenal. Navíc výrobu zvýšila i automobilka TPCA a přes 10.000 kusů by už měl letos vyrobit také Hyundai v Nošovicích. 
 SAP předpokládá, že automobilový průmysl bude v příštím roce růst kolem jednoho až dvou procent, doplnil Šípek. Firmy z automobilového průmyslu si stěžují hlavně na silný kurz koruny a vysoké mzdové náklady. Jen firmy ze SAP letos do srpna tratily na silném kurzu koruny, vysokých cenách energiích a dalších neočekávaných výdajích kolem 21 miliard korun. Podobné problémy mají zatím i slovenské podniky. Přesto tamní představitelé automobilového průmyslu očekávají, že do roku 2010 bude v oboru pracovat až o 30.000 lidí víc než letos. Zatím je to kolem 75.000 lidí.
10.listopad 2008