Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V Paříži začal za české účasti veletrh subdodávek

Za účasti více než 1100 vystavovatelů ze 34 zemí začal v Paříži 37. ročník mezinárodního veletrhu MIDEST, který je největší světovou akcí v oboru průmyslových subdodávek. Z České republiky se ho účastní 24 a ze Slovenska devět společností.

Z českých má deset samostatné expozice, dalších čtrnáct se účastní katalogovou formou ve stánku společnosti CzechTrade. V posledních pěti či šesti letech se české společnosti účastní tohoto veletrhu pravidelně. Ředitel české účasti Břetislav Kalůsek řekl, že prostřednictvím veletrhu se podniky snaží proniknout nejen do Francie a francouzských mluvících zemí například v Africe, ale třeba i do Španělska a Itálie. Ministerstvo průmyslu a obchodu jejich účast podporuje, a to i finančně, a pravděpodobně v tom bude pokračovat, řekl Kalůsek, který je na ministerstvu ředitelem odboru evropských zemí a zemí Společenství nezávislých států.
Škála činnosti českých účastníků je velmi široká, jak to odpovídá i celkovému zaměření veletrhu. V Paříži jsou tak přítomny například Královopolská slévárna, SP Plastic z Nového Města nad Metují nebo lutínská Sigma Modelárna. Některé už na francouzský trh pronikly. Královopolská slévárna sem třeba dodává komponenty mechanismů pro těžební plošiny, Modikov z Hulína některé přípravky pro montáž letounů Airbus a podobně.
Břetislav Kalůsek podotkl, že letošní česká účast je o něco menší než v minulých letech. Možné příčiny vidí ve stoupající ceně za účast, v tom, že některé firmy už si našly stabilní partnery a jejich výrobní kapacity na pokrytí potřeb dalších nestačí, i v konkurenci jiných veletrhů podobného zaměření, zvlášť v Německu.
Mezi slovenskými účastníky jsou třeba DMD, která se zaměřuje na speciální techniku, Zlieváreň Zábrež nabízí ocelové odlitky, MOTOKOM Slovakia zase komponenty pro automobilový průmysl.
Podle údajů zveřejněných při zahájení veletrhu představoval loni sektor průmyslových subdodávek jen v evropském měřítku trh za 420 miliard eur, tedy asi 1,17 bilionu korun.
V Paříži jsou kromě domácích firem nejvíce zastoupeny čínské, kterých přijelo 104.
 

25.listopad 2007