Kategorie
Značky
Regiony
 
 

V TPCA loni klesla výroba o pětinu

Kolínských trojčat loni vyjelo o 55 tisíc méně než v roce 2011, oznámila v úterý automobilka.

Z automobilky TPCA vyjelo loni 215 tisíc vozů. V pondělí to řekl mluvčí automobilky Radek Kňava. Firma kvůli obtížné situaci na trhu a nižším prodejům loni přistoupila ke snižování počtu zaměstnanců.

Meziroční pokles výroby o 55 000 aut společnost avizovala už loni v říjnu.

Tyto odhady se podle mluvčího potvrdily. "Pro letošní rok neočekáváme, že by měla výroba růst. Předpokládáme spíše stagnaci v objemu výroby či mírný pokles," uvedl Kňava.

Výroba společnosti klesá od roku 2010. O rok dříve podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën vyrobil rekordních 332 500 aut.

TPCA zahájil výrobu v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry v roce 2005. Součástí jejího příchodu do ČR byly také investiční pobídky ze strany vlády nastupujícího prezidenta Miloše Zemana. Výrobní kapacita závodu je 340 tisíc aut.

Předloni firma vyrobila přes 270 tisíc vozů, což představovalo meziroční pokles o 8,5 procenta. Zisk před zdaněním se předloni firmě snížil o 74 procent na 371 milionů Kč, tržby klesly o desetinu na 39,7 miliardy korun. Loňské hospodářské výsledky společnost zveřejní na konci března.

9.únor 2013