Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ve Škodě se jedná o mzdách, odbory hrozí stávkou

V mladoboleslavské Škodě Auto dnes pokračuje kolektivní vyjednávání o růstu mezd.
 
 
Dosavadních osm kol jednání dohodu mezi odboráři a vedením společnosti nepřineslo. Po posledním z nich proto odbory ve středu vstoupily do stávkové pohotovosti. Pokud budou neúspěšná i dnešní jednání, odbory jsou rozhodnuty do konce týdne zahájit stávku.
    Odboráři jsou připraveni zorganizovat jak výstražnou, tak i časově neomezenou stávku. Do ní by se zapojilo asi 80 procent zaměstnanců, odhadl předseda Podnikové rady odborů Jaroslav Povšík. V případě dosažení dohody s vedením automobilky jsou odbory připraveny všechny stávkové akce okamžitě přerušit.
    Společnost při dosavadních jednáních nabídla růst tarifů o 7,5 procenta od 1. dubna letošního roku a o dalších 2,5 procenta v roce příštím. Odbory návrh odmítly, ale nesdělily, jakou minimální výši platů požadují. Povšík pouze připustil, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent. Průměrná dělnická mzda v automobilce byla loni podle odborů 22.057 korun.
    Podle mluvčího Škody Jaroslava Černého automobilka zatím nemá představu, jakou škodu by jí případná stávka způsobila. Firma zaměstnává přes 26.000 lidí.
20.duben 2007