Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ve slovenském závodu Kromberg & Schubert se stávkuje

Zaměstnanci německé společnosti Kromberg & Schubert v Kolárově na Slovensku stávkují za zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek, vedení podniku ale na jejich požadavky zatím nehodlá přistoupit. Stávkující proto od pondělí blokují vstup do podniku, který už musel výrazně omezit výrobu.

Kromberg & Schubert vyrábí elektrické kabely pro automobilový průmysl. Kromě zvýšení platů chtějí zaměstnanci i vyšší příplatky za práci o víkendu. Šéf odborového svazu Kovo Emil Machyna řekl, že podniku nyní chybějí klíčoví pracovníci, proto nemůže vyrábět v plném rozsahu. Jednání mezi odboráři a managementem by dnes měla pokračovat. 

    Zástupci zaměstnanců požadují, aby jim podnik od května zvýšil tarifní mzdy o pět procent a upravil přesčasové příplatky. "Management nemá problémy s náklady, jsem o tom přesvědčen. Je problém s tím, že nechce ustoupit, aby náhodou neprohrál," řekl Machyna. Stanovisko vedení se zatím nepodařilo získat. 

    Představitelé společnosti Kromberg & Schubert už v pondělí slíbili ústupky zaměstnancům, kteří svému zaměstnavateli vyčítali také porušování předpisů, kolektivní smlouvy, diskriminaci nebo zastrašování.
    Před podnikem podle odborů od rána protestuje asi polovina zaměstnanců, kteří měli nastoupit do práce. To se podepsalo na omezení výroby a vedení firmy podle šéfa odborářů zvažuje, že v podniku upraví provoz z třísměnného na jednosměnný. Na své požadavky chtěli nespokojení pracovníci upozornit i dnešním protestním pochodem v Kolárově. Machyna odhadl, že se pochodu zúčastnilo 250 lidí. 

    Rokování o požadavcích odborářů mají pokračovat. "Jsme připraveni jednat celý den. Chceme dohodu. Buď se dohodneme na všem, nebo nic částečného nebereme," řekl Machyna. Zaměstnanci protestovali proti špatným pracovním podmínkám a údajnému porušování kolektivní smlouvy i koncem února. 

    Závod Kromberg & Schubert patří do stejnojmenné skupiny německého výrobce součástek. Podnik, v němž pracuje zhruba 1900 lidí, vykázal ještě v roce 2006 obrat 959 milionů slovenských korun (téměř 742 milionu Kč). Firma je jedním z největších zaměstnavatelů na jihozápadě Slovenska a výrobky dodává například pro automobilku BMW.

 
3.květen 2008