Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Víkendový zákaz jízd kamionů se odkládá

Dohoda o zákazu víkendových jízd pro kamiony, kterou před několika dny představil šéf Strany zelených Martin Bursík, dostává trhliny. Postavili se proti ní starostové sdružení Svazu měst a obcí, ale také dopravci. Píšou to Hospodářské noviny.

Podle dohody mezi Bursíkem a ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS) by kamiony nově nesměly jezdit celoročně v pátek odpoledne. V sobotu by pak žádný zákaz nebyl. V neděli by zase nemohly jezdit po celý den až do 22:00.
    Tato změna měla původně platit od září. "Nyní začínáme pracovat na tom, abychom zákon dali do paragrafů. Potom ho posoudí odbory na ministerstvu a posléze další ministerstva," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. "Zářijový termín není reálný," dodal. 
 
 
    Další komplikace se dají očekávat během schvalování zákona. Svaz měst a obcí může do zákona zasáhnout už v připomínkovém řízení. "A to také uděláme. Nesouhlasíme hlavně se zrušením zákazu jízd o sobotách a budeme na něm pevně trvat, řekl HN Jan Potměšil ze Svazu měst a obcí. Svaz přitom podle listu na změnu zákona tlačit dokáže. Mnoho současných i bývalých starostů je dnes poslanci nebo senátory.
    V parlamentu se dá očekávat i tlak z druhé strany, od dopravců. "Svaz dopravy je kategoricky proti navržené změně a Svaz průmyslu tvrdí, že zákazy nejsou dořešené logicky v návaznosti na zákazy v sousedních státech," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. "Nedovedu si představit, kde všechna ta auta budou stát," dodal.
    Podle HN vadí dopravcům i obcím to, že byli z diskuse o změně zákona vyřazeni. Změna totiž měla vyjít z dohody pracovní skupiny, ve které byli zástupci ministerstva, obcí i dopravci. Místo shody se skupiny dokázaly třikrát pohádat, píše deník.
    Změna zákona, která byla připravená v přísnější podobě již loni na podzim, není jen o hodinách, kdy mohou kamiony jezdit. Podstatné je také to, pro koho bude zákon platit. Ministerstvo dopravy i kraje totiž udělují velké množství výjimek, jen loni jich bylo platných 2600.    
23.březen 2008