Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Visteonu-Autopal hrozí stávka

Odboráři společnosti Visteon-Autopal, která vyrábí automobilové součástky a zejména osvětlovací techniku do automobilů, vyhlásili stávkovou pohotovost. Odbory se totiž již od ledna nemohou s managementem společnosti dohodnout na letošních mzdách.

 Stávková pohotovost začala platit od pátečního poledne, sdělil předseda odborů Antonín Majer. O vyhlášení stávky zatím odboráři neuvažují.
    Jednání odborů a managementu vázne na novém systému mzdového hodnocení, se kterým vedení firmy se třemi závody a bezmála 5000 zaměstnanci přišlo bez předchozí domluvy s odboráři. "Zaměstnavatel navrhuje novou strategii v odměňování zaměstnanců, přičemž nepočítá s nárůstem mezd, pouze se jedná o různé přesuny složek mzdy, nezohledňuje vysokou inflaci a dopady reformy veřejných financí na mzdy svých zaměstnanců," uvedl Majer. Dodal, že cílem stávkové pohotovosti je uzavření kolektivní smlouvy, která bude zaručovat všem zaměstnancům růst reálné hodnoty jejich mezd. Během stávkové pohotovosti nebude práce ve společnosti přerušena. "Zástupci zaměstnanců jsou připraveni k dohodě, ale ta je možná pouze v případě, že zaměstnavatel bude ochoten výrazně pozitivně změnit navrhovaný nárůst mezd a zachovat dosavadní mzdový systém," doplnil Majer. 
 
O vyhlášení stávky zatím odboráři neuvažují, řekl odborový předák z rychvaldského závodu Visteon-Autopal Jiří Pražák. "To je ještě na dlouhé lokte, protože se ještě nevyjádřil zprostředkovatel. Ten je oslovený, dostal dokumenty minulý týden v pondělí a má na to 20 dní," řekl s tím, že stávková pohotovost je vyhlášena ve firmě poprvé. "Chceme se domluvit se zaměstnavatelem, uvidíme, jestli něco nabídne," dodal. 
 
Loni si zaměstnanci firmy podle odborářů vydělali v průměru asi 23.100 korun, v kraji byl loňský průměr pod 20.000 korunami. Mluvčí společnosti Veronika Prudilová řekla, že veškerá jednání včetně komunikace s médii týkající se kolektivní smlouvy jsou řízena z centrály firmy ze Spojených států amerických. "V souladu s interními postupy firmy Visteon nebudeme průběh kolektivního vyjednávání komentovat," doplnila mluvčí.
    Visteon-Autopal vyrábí součástky pro více než 20 světových automobilek. Devadesát procent produkce je určeno na export, největším tuzemským odběratelem je Škoda Auto. Mimo Nový Jičín má firma pobočky také v Rychvaldě na Karvinsku a v Hluku na Uherskohradišťsku. 
 
 V roce 2006 firma meziročně zvýšila tržby asi o půl miliardy na 11,7 miliardy korun, čistý zisk činil 408 milionů proti předchozím 423 milionům. Loňské výsledky zatím nejsou k dispozici.
    Od loňského roku patří Visteon-Autopal do španělského holdingu Visteon Holdings Espaňa.
17.duben 2008