Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Vláda schválila rozšíření mýtného na vozy od 3,5 tuny

Ministři v pondělí schválili povinnost platit mýtné na malé nákladní vozy od 3,5 tuny hmotnosti. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Malé náklaďáky by měly začít platit od ledna; dosud se povinnost týká pouze kamionů od 12 tun včetně. Návrh novely zákona o pozemních komunikacích musí ještě schválit parlament. 


    Zatímco autodopravci považují úpravu za spravedlivou, podle Hospodářské komory České republiky změna znevýhodní zejména malé a střední podnikatele závislé na automobilové dopravě. Pro malé náklaďáky budou platit stejné tarify jako pro kamiony, díky menšímu počtu náprav však budou platit menší částky. 

    V mýtném systému je nyní zaregistrováno přes 300.000 kamionů. Loni, první rok provozu systému, mýtné vyneslo 5,6 miliardy, letos se počítá s 6,6 miliardy korun. V lednu se ke kamionům připojí podle odhadů až 150.000 menších nákladních aut. O kolik se zvýší příjmy není jasné, šéf fondu dopravy Gustáv Slamečka to odhadl na půl miliardy. 

    Jak ale řekl ministr dopravy Aleš Řebíček, celková bilance rozšíření bude neutrální. To znamená, že náklady státu, v podobě například palubních jednotek nebo provozu kontaktních míst, budou zhruba stejné jako sumy, které zaplatí majitelé malých náklaďáků. Podle Řebíčka je zásadní věcí spravedlivost plateb. "Nebude se platit paušál, ale to, co se skutečně ujede," řekl Řebíček. 

    Ne všechny malé náklaďáky však začnou platit mýtné na dálnicích úderem silvestrovské půlnoci. Platnost letošních dálničních známek má totiž podle zákona přesah až do konce ledna. Jak potvrdil ministr, pravidlo se dodrží i v lednu 2009. 

    Pod změnou zákona o pozemních komunikacích jsou podepsáni tři poslanci ODS. Novela vznikla ve spolupráci s ministerstvem dopravy, které ji takto posílá do sněmovny kvůli rychlejšímu projednání.
    Návrh také dává větší prostor pro zdražení dálničních známek, i když ministerstvo dopravy tvrdí, že se zdražením nepočítá. Dosud zákon stanovoval horní hranici pro roční známku na 1200 korun. Známka stojí nyní podle vládního nařízení 1000 korun. Novela ale kvůli vysoké inflaci navrhuje zvýšit zákonem danou horní hranici až na 1500 korun. 

     Známky se naposledy zdražovaly k letošnímu 1. lednu, kdy roční podražila z 900 na 1000 korun. Od příštího roku budou podle plánů MD řidiči používat místo nálepek elektronické kupony, cena se však měnit nebude.

3.říjen 2008