Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Volkswagen chce vyrábět auto se spotřebou jednoho litru na 100 km

Německý automobilový koncern Volkswagen chce do roku 2010 vyrábět vůz, jehož spotřeba bude jen jeden litr na 100 ujetých kilometrů. Na frankfurtském autosalonu to řekl německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung předseda dozorčí rady koncernu Ferdinand Piëch.

“Chceme uvést na trh auto ‘na jeden litr’ v roce 2010,” řekl Piëch v rozhovoru pro středeční vydání deníku. Neuvedl sice, jaká značka ze skupiny Volkswagen bude uvedený model vyrábět. Zdůraznil ale, že by se tato technologie měla využít u vícero značek koncernu. Půjde o dvojmístný model, úzký a extrémně lehký, v němž cestující sedí za sebou. Německá automobilka podobný vůz představila již před pěti lety. “Když jsme toto auto představili před pěti roky, byly výrobní náklady na jednotku 35.000 eur,” řekl Piëch. “Dnes jsou kolem 5000 eur,” dodal. V přepočtu je to kolem 138.120 Kč.
Tento výrazný pokles podle něj způsobily především technologie díky průmyslové výrobě uhlíkových vláken, z nichž je karoserie vozu. Auto má dieselový motor se zadním pohonem a bude podle Piëcha patřit do nové řady malých vozů, kterou chce Volkswagen pustit na trh v příštích letech, napsala agentura AFP.
22.září 2007