Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Koncern Volkswagen chce v příštích deseti letech vyprodukovat celkem 22 milionů elektromobilů. Uvedl to na výroční tiskové konferenci ve Wolfsburgu šéf automobilky Herbert Diess, který vyhlásil takzvanou E-ofenzivu firmy.

Skupina Volkswagen zveřejnila své hospodářské výsledky za rok 2018 na tradiční výroční konferenci a současně uvedla své velké plány pro následující roky, zaměřené na elektromobilitu, digitalizaci ale také na vývoj softwaru.

Příjmy skupiny vzrostly o 2,7 % na 235,8 miliardy eur a zisk před započtením tzv. speciálních záležitostí se zvýšil na 17,1 miliardy eur. Speciální náklady, tzn. náklady spojené s důsledky aféry Dieselgate, činily 3,2 miliardy eur, takže čistý využitelný operativní zisk činil 13,9 miliardy eur. Přitom rostly fixní náklady o 1,6 miliardy eur jako důsledek investic do rozvoje elektromobility.

Právě výroba elektromobilů má být hlavním trendem nadcházející desetiletky.

„Do roku 2028 půjde do prodeje celkem 70 elektrických modelů všech našich značek. Na E-ofenzivu spojenou s vývojem autonomního řízení a digitalizace vozidel vyhradíme v příštích pěti letech celkem 44 miliardy investičních eur,“ slíbil Diess s tím, že koncern bude ve výrobě směřovat k takzvané CO2 neutralitě. K tomu bude tlačit i své dodavatele.

„Plány Volkswagenu na masivní elektromobilitu jsou hodně odvážné, vezmeme li v úvahu dosavadní prodeje elektromobilů v Evropě, stav energetických sítí či nedostatek surovin a výrobních kapacit pro baterie,“ okomentoval ve Wolfsburgu plány automobilky analytik Vladimír Rybecký.

Podle jeho názoru bude také obtížné dosáhnout CO2 neutrální výroby. „Nedovedu si představit neutrální produkci například hliníku či jiných kovů nutných k postavení automobilu,“ podivil se Rybecký.

Známý elektromobilní skeptik Vlado Rybecký (vlevo) se sešel ve Wolfsburgu se starým známým, šéfem PR komunikace VW Peikem von Bestenbostelem

 

Zdroj: Výroční TK VW, Erich Handl, Wolfsburg, 2019
14.březen 2019