Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Volkswagen nevyrobí kvůli čipům 100 000 aut

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess hodnotil na výroční tiskové konferenci ve Wolfsburgu výkony skupiny v uplynulém roce. Automobilka ohlásila propad prodejů o 16,4 % na 9,157 milionu kusů a tržeb o 11,8 % na 222,9 miliardy eur (5,8 bilionu korun). Zisk po zdanění byl 11,7 miliardy eur, o 36,4 % méně než předloni.

Kromě loňské jarní odstávky produkce a dalších přímých dopadů pandemie na výrobu trápil loni i letos automobilku i nedostatek čipů.

„Kvůli přerušeným subdodávkám letos nedokážeme vyrobit 100 tisíc automobilů, které by jinak sjely z výrobního pásu,“ uvedl Diess, který chce situaci řešit přes přímé smlouvy s asijskými dodavateli.

Volkswagen podle generálního ředitele plánuje v letošním roce navzdory krizi více než zdvojnásobit odbyt elektromobilů, a to na jeden milion. Chce také zvýšit provozní marži na 7-8 %, ale to až po roce 2021. Loni to bylo 4,8 %, letos by to mělo být 5-6,5 %.

Diess také prorokoval, že v dlouhodobém horizontu čeká elektromobily koncernu Volkswagen jedna sdílená platforma. Má už jméno – SSP, Scalable Systems Platform – a je součástí nedávno oznámeného projektu Artemis. V bližší budoucnosti má nahradit platformy MEB a PPE, ve vzdálenější – po roce 2035 – se má stát jedinou platformou pro celou skupinu Volkswagen.

Assembly of the ID. 3 in the Transparent Factory Dresden.

Zdroj: VW Press Conference
17.březen 2021