Kategorie
Značky
Regiony
 
 

VW kvůli krizi zastavil výrobu v Bratislavě

Bratislavský závod německé automobilky Volkswagen v pondělí kvůli poklesu poptávky zastavil výrobu. Informoval o tom dnes slovenský deník Plus jeden deň.

Dodal, že firma poslala téměř všechny zaměstnance závodu na nucenou dovolenou, která potrvá do 25. února. Automobilka se ke zprávě nevyjádřila. 
 
    "Z odstavených výrobních linek nesjíždí žádné nové auto, tisíce lidí zůstaly doma na nucené dovolené," uvedl deník. Dodal, že jeden z největších slovenských exportérů zaměstnává 8500 lidí. Zdroj z vedení firmy deníku řekl, že do práce chodí pouze pracovníci údržby. 
 
    "Máme o tom určité informace," řekl mluvčí ministerstva financí na otázku ohledně zastavení výroby v továrně. "Výpadek takovéto velké továrny na devět dnů znamená výpadek v produkci státu na úrovni 100 až 200 milionů eur," odhadl ekonom Martin Chren. 
    Bratislavský závod vyrábí hlavně luxusní sportovně-užitkové vozy Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Porsche Cayenne. Firma již koncem ledna informovala, že svým zaměstnancům nabízí sedm měsíčních platů a další odměny za dobrovolný odchod z podniku. 
    Světová hospodářská krize trápí také další dvě automobilky, které na Slovensku působí. Francouzská společnost PSA Peugeot Citroën v závodě v Trnavě propustí do konce letošního roku 190 zaměstnanců. Jihokorejská automobilka Kia Motors zase v závodě u Žiliny omezila do konce měsíce provoz na jednu směnu z běžných dvou. 
    Slovenské ministerstvo hospodářství nedávno uvedlo, že celková výroba automobilů na Slovensku může v letošním roce klesnout až o čtvrtinu. Příčinou podle úřadu bude slabší zájem o koupi nových vozů v důsledku světové hospodářské a finanční krize. 
    Prodej nových osobních a malých nákladních automobilů na Slovensku se v lednu podle dnešních údajů Sdružení automobilového průmyslu propadl o 41,8 procenta na 3992 vozů. Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry.
28.únor 2009