Kategorie
Značky
Regiony
 
 

VW Slovensko chce vyrábět malou škodovku

VW Bratislava začne v roce 2011 vyrábět tři rodinné vozy, které vycházejí z konceptu Volkswagen Up. Vedle Volkswagenu to bude také Škoda a Seat. Každá značka bude mít vlastní design, všechny vozy ale budou mít motory a převodovky vyrobené v Česku. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. 

Škoda chce během příštích pěti let investovat do vývoje a výroby nových modelů dvě miliardy eur, to je asi 54 miliard korun. Součástí této sumy jsou také peníze na rozšíření výroby převodovek. "Malý rodinný vůz bude svébytnou škodovkou, i když se bude vyrábět v Bratislavě. Na vývoji tohoto vozu usilovně pracujeme, do výroby nových kompaktních převodovek investujeme půldruhé miliardy korun," řekl předseda představenstva Škody Reinhard Jung. 

Malé rodinné vozy z VW Bratislava mají mít také české motory. Osloveni jsou i případní dodavatelé částí pro nová auta. „Začínají se vypisovat tendry na dodávky pro nejmenší koncernový vůz, samozřejmě se přihlásíme, chtěli bychom dodávat zámky," řekl deníku Pavel Juříček, šéf skupiny Brano Group. 

Světová krize nepostihne Škodovku zřejmě tak silně jako jiné automobilky. "Výroba automobilu ve světě letos podle prognóz propadne o dvacet procent. Pokles se dotkne i Škody, ale podle analýz dosavadního vývoje bude menší než deset procent. Zvýší se tak naše tržní podíly v řadě zemí," uvedl Jung. Loni firma vyrobila zhruba 603.000 automobilů. Letos by to mělo být 550.000 vozů. Výrobu i prodej podle deníku zachránily šrotovací prémie v Německu a na Slovensku. 

Pozitivně se podle Junga vyvíjí i výroba a prodej škodovek v Číně. "Vyrábíme tam modelové řady Octavia a Fabia, za pár týdnu začneme v Šanghaji vyrábět i Superby. Čínský trh je jeden z mála, který i v současné krizi roste. Loni jsme tam prodali 50.000 vozů, letos očekáváme dvojnásobek," řekl Jung. 

V květnu se v závodě Kvasiny začal vyrábět terénní vůz Yeti, který se koncem června objeví na trhu. Koncem roku chce Škodovka začít prodávat kombi verzi limuzíny Superb. V příštím roce se na trhu objeví následovník původní octavie, která se dosud prodává pod názvem Octavia Tour, připomínají HN. 

30.květen 2009