Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Vyhlášení ankety COTY před prázdným sálem

Ženevský autosalon byl zrušen, ale nikoli tak vyhlášení evropského Vozu roku 2020 (Car of the Year). Prezident jury Frank Janssen oznámil, že dekorování letošního nositele titulu COTY 2020 přesto proběhne v pondělí 2. 3. v 15h, ovšem před prázdným sálem a bez přístupnosti veřejnosti.

Celý ceremoniál včetně filmových předtáček bude on-line přenášen.

Letošními finalisty COTY 2020 jsou (v abecedním pořadí): BMW řady 1, Ford Puma, Peugeot 208, Porsche Taycan, Renault Clio, Tesla Model 3, Toyota Corolla.

Celá anabáze COTY 2020 neoficiálně odstartovala loni tradičním velkým testováním v dánském Tannisby a oficiálně pak 22. listopadu, kdy vedení jury, volící Vůz roku, zveřejnilo definitivní seznam třiceti automobilových novinek, jež splnily všechny podmínky pro zařazení do ročníku 2020.

Následně každý z 60 porotců nominoval sedm z nich (zatím bez bodování) a 25. listopadu bylo zveřejněno sedm novinek, jež se o titul utkají. Letošní ročník postoupil do své závěrečné fáze testováním v Mortefontaine a do 28. února musel každý z porotců rozdělit svých 25 bodů mezi sedm finalistů.

Samozřejmostí zůstává povinné slovní hodnocení každého z vozů (všechny detaily budou zveřejněny na webu www.caroftheyear.org).

Odborná anketa volící Vůz roku (Car of the Year, COTY) běží bez přerušení od roku 1963 a je zcela nezávislá.

Organizaci zajišťuje sedm zakládajících časopisů: Auto (Itálie), Autocar (Velká Británie), Autopista (Španělsko), Autovisie (Holandsko), L´Automobile (Francie), Stern (N2mecko) a Vi Bilagare (Švédsko). Česká republika má v COTY jednoho zástupce od roku 1993, vždy šéfredaktora magazínu Automobil. Do roku 2000 jím byl Milan Jozíf, do roku 2015 Tomáš Hyan a od roku 2016 za Českou republiku volí Jiří Duchoň.

Zdroj: COTY, Jiří Duchoň
2.březen 2020