Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Výnosy českých výrobců loni klesly

Tuzemští výrobci automobilů a součástek loni vykázali tržby 707 miliard korun, což představuje meziroční pokles o 3,8 procenta. Uvedli to zástupci Sdružení automobilového průmyslu při zahájení brněnského Autosalonu.

Samotní členové sdružení zaznamenali propad o 5,7 procenta na 604 miliard korun. Automobilový průmysl v Česku tak vykázal první propad v historii. 
    Podle prezidenta sdružení Martina Jahna dopadla ekonomická recese na automobilky jako první. "Zatímco v prvním pololetí minulého roku firmy v autoprůmyslu výrazně rostly, v druhém pololetí kvůli recesi následoval propad," řekl.
 
    V roce 2008 tuzemské automobilky vyrobily rekordních 948.128 vozů proti 939.788 aut v roce 2007. Letos v prvním čtvrtletí zaznamenaly pokles o 23 procent na 205.281 aut. "Letošní rok vidíme pozitivně a doufáme, že překročíme hranici jednoho milionu vyrobených vozů," uvedl Jahn.
 
    Automobilový průmysl podle Jahna letos drží šrotovné, které zavádí evropské země. Mělo by pomoci překlenout období největšího propadu ekonomiky do očekávaného oživení v příštím roce. Generální ředitel společnosti Brano Group Pavel Juříček zároveň uvedl, že automobilky považují za špatnou politiku české vlády, která se šrotovným váhá, a český průmysl tak zneužívá pomoci jiných zemí, což by mohlo vést k přesunu výroby z ČR.
 
    Export automobilek loni klesl o 6,2 procenta na 532,6 miliardy korun. Vývoz firem v autoprůmyslu se na celkovém exportu podílel 21,6 procenta.
 
    Dodavatelé finálních výrobců se na tržbách odvětví podílí kolem 56 procent, jejich podíl na exportu je kolem 50 procent. Podle Juříčka by se z dílů od tuzemských dodavatelských firem dalo postavit celé auto.
 
    Počet zaměstnanců v členských automobilkách sdružení by měl podle zimního průzkumu sdružení od poloviny minulého roku do letošního pololetí klesnout zhruba o 19.300 lidí ze 128.528 pracovníků. Propad by ale mohl být nižší, protože nyní automobilky v souvislosti se šrotovným v Evropě znovu pracovníky nabírají.
17.červen 2009