Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Výrobcům budou chybět desetitisíce lidí

PRAHA, (Mediafax) – Českému průmysl bude v následujících letech chybět desetitisíce kvalifikovaných pracovníků, po kterých už je nyní v podnicích poptávka. Ve čtvrtek to prohlásil prezident tuzemského Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Martin Jahn.

"Už nyní chybí v průmyslové výrobě 20 tisíc odborníků. Rok za rokem pak bude toto číslo ještě narůstat, až se zmnohonásobí," řekl Jahn, který povede od 1. října mezinárodní fleetový a víceznačkový prodej koncernu Volkswagen v německé centrále ve Wolfburgu.

Jahn se zúčastnil za SAP čtvrteční konference k projektu "IQ industry" zaměřeného na podporu a zajištění kvalifikovaných mladých pracovníků technických odborů. Právě lidi s technickým vzděláním mají automobilky, ale i dalším průmyslové podniky, výrazný nedostatek. Mladí se totiž stále více hlásí na humanitní obory. "Přežívá stále představa, že technické obory představují špinavá zaměstnání s nízkými platy. Přitom v automobilovém průmyslu jsou mzdy nadstandardní," uvedl prezident SAP.

Stát se snaží nedostatek odborníků na trhu práce vykompenzovat rekvalifikací lidí na úřadech práce. "Česko dává ročně do přeškolování pracovníků miliardy korun ročně," upozornil náměstek ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka. "Přitom pokud by se efektivně přehodnotil stávající vzdělávací systém, mohli bychom použít tyto lidské i finanční kapacity jinde," zdůraznil.

Největší problém vidí výrobci ve školství, které podle nich v nedostatečné míře a kvalitě připravuje žáky technických oborů na jejich budoucí povolání. "Například Škoda auto musí přeškolovat zhruba 20 procent nových pracovníkům," připustil Jahn.

SAP proto chce, aby se změnila celková struktura zejména středoškolského vzdělávání. Přišla proto s projektem "IQ industry". Jeho cílem je ukázat učitelům technických oborů práci v průmyslových podnicích formou odborných seminářů a dlouhodobých stáží. Podniky by navíc měly spolupracovat přímo se školami a vyjasnit si, které obory se nejvíce uplatní na trhu práce a ty pak v rámci výuky prosazovat.

9.říjen 2010