Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Witte Nejdek hodlá expandovat do Evropy

Witte Nejdek chce rozšiřovat výrobu
Nejdecká Witte Automotive, která vyrábí zamykací systémy a kliky pro automobilový průmysl, chce rozšiřovat produkci. Nový závod by ale už nejspíše nevznikl v Nejdku, nýbrž v Rusku nebo Bulharsku.

  O záměrech informoval jednatel firmy Václav Jeništa. V Nejdku má sice Witte ještě část volných pozemků u současného areálu, ale z řady důvodů je pravděpodobnější expanze do jiné země. Podle Jeništy chce firma následovat výrobce automobilů, kteří usilují o totéž. "Rusko je nyní velmi zajímavé například pro Škodu, jež patří k našim zákazníkům. Ale vyloučena není ani možnost zamířit na sever Moravy nebo na Slovensko, kde také vznikají automobilky," uvedl Jeništa.Pro rozvoj firmy mimo region mluví i to, že v Karlovarském kraji hledá jen těžko zaměstnance. Situace je už natolik vážná, že Witte najímá pracovní síly v cizině. Do práce nastoupilo prvních 19 dělníku z Vietnamu a celkem by jich mělo v Nejdku pracovat kolem 50. Firmě chybí nejen dělníci do montáže, ale především kvalifikovaní specialisté. "Je to dlouhodobý problém," poznamenal Jeništa. 

Odborníky firma potřebuje zejména proto, že má vlastní vývoj se zhruba 40 zaměstnanci a jeho úlohu chce dále posilovat. Právě do rozšiřování vývojového centra a jeho vybavení by měla letos investovat asi 200 milionů korun. Podle vedoucího týmu vývoje Libora Janského proto nelze považovat firmu za pouhou montovnu. "U nás vznikají zcela originální prvky pro renomované automobilky, jako třeba Volvo," uvedl Janský. 
    
Witte Automotive Nejdek dosáhl loni obratu kolem 5,2 miliardy korun. To znamenalo meziroční pokles asi o 500 milionů korun. Objem výroby se sice nesnížil, ale klesly ceny produktů. Ekonomiku společnosti ovlivnilo i posilování koruny vůči euru. "Tlak na snižování cen ze strany odběratelů je trvalý a dlouhodobý. Automobilky se snaží tlačit ceny dolů a to samé pak chtějí od nás," uvedl vedoucí výroby Jiří Gerner.
    Firma by přitom chtěla do roku 2012 současný obrat zdvojnásobit. Částečně toho dosáhne rozšiřováním produkce, částečně získáním dalších kapacit poté, co skupina Witte Automotive koupila německou firmu Fingscheidt. Společnost ale hledá i další zákazníky. Za úspěch považuje Jeništa zahájení spolupráce s automobilkou Citroën a společností TPCA. "Navázání obchodních kontaktů s francouzskou stranou má perspektivu," dodal.
    Nyní přes 40 procent produkce dodává firma koncernu Volkswagen, dalšími zákazníky jsou Ford či Mercedes. Witte zaměstnává kolem 1400 lidí. Od roku 2002 investoval firma do svého rozvoje už přes 800 milionů korun.

 

6.červen 2008