Výměnu ve vedení automobilového koncernu VW německé deníky označují především jako výsledek mocenského souboje mezi generálním ředitelem Berndem Pischetsriederem a bývalým šéfem VW a nynějším předsedou dozorčí Ferdinandem Piëchem a jejich rozdílnými pohledy na rozvoj firmy. Nového šéfa VW Martina Winterkorna zároveň považují i přes úzké osobní vazby na Piëcha za schopného manažera.
“Piëch přece jen vítězí,” píše Die Welt. Vkrádá se domněnka, že se Piëch přece jen prosadil. Pro spolumajitele automobilky Porsche byl beztak Martin Winterkorn přítelem a kýženým šéfem koncernu VW. Pro Pischetsriederův odchod hovoří jedna možnost: před Piëchovým odchodem z čela dozorčí rady na jaře příštího roku zřejmě chtěl Piëch ještě jednou jasně ukázat, kdo je skutečným pánem ve Wolfsburgu. Současně si dosazením Winterkorna zajišťuje mocenskou sféru na další roky. “S průhledným vedením podniku to ale nemá nic společného,” dodává Die Welt.
Také Der Tagesspiegel píše, že “Ferdinand Piëch vyhrál mocenský boj ve Wolfsburgu”. K vážným rozporům mezi oběma došlo v říjnu 2005. Dolnosaský zemský premiér Christian Wulff, jehož spolková země je klíčovým akcionářem ve VW, se pokoušel vytlačit spolumajitele Porsche Piëcha z dozorčí rady kvůli možným střetům zájmů. Pischetsrieder tehdy Wulffa podporoval. Börsen-Zeitung uvádí, že Pischetsrieder za pět let v čele VW máločím pohnul a koncern vězel v letargii. Zároveň se ale ptá, kdo vlastně může a je schopen koncern volkswagenovského střihu vůbec řídit. Winterkornovi to nyní bylo svěřeno. Mocenské rozložení sil mezi zemí Dolním Saskem, automobilkou Porsche a Piëchem ale je po nejnovějším čísle s výměnou šéfů ještě nepřehlednější.