Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Zábřeh má rychlodobíječku elektromobilů

Olomoucký kraj má další stojan ČEZ dodávající bezemisní energii pro rychlé doplnění baterií elektromobilů – vyrostla v Zábřehu před prodejnou Kaufland jako vůbec první veřejná dobíječka ve městě.

V rámci spolupráce energetiků s nákupním řetězcem vzniká u nových a zmodernizovaných prodejen Kaufland vždy minimálně jedna stanice. Na parkovištích areálů Kaufland v Olomouckém kraji jsou v provozu celkem 3 veřejné rychlodobíjecí stojany ČEZ, kromě Zábřehu ještě v Jeseníku a Šternberku.

Od ledna do září letošního roku se řidiči e-aut těchto stojanech zastavili k nabíjení celkem 2094krát a načerpali 19961 kWh. Takové množství energie by stačilo jednomu elektrickému autu na více než tři cesty kolem světa. Průměrně při jedné dobíjecí seanci tak zákazníci načerpali 9,5 kWh bezemisní elektřiny.

Celkem ČEZ provozuje v Olomouckém kraji 13 veřejných dobíjecích stanic, z toho 11 rychlodobíjecích. Kromě krajské metropole Olomouce jsou také v Jeseníku, Přerově, Šternberku, Uničově a Lipové-lázních. Letos do konce září řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali při 8 793 dobíjeních celkem 114 513 kWh ekologické energie (tj. palivo na 19 cest kolem světa).

Za stejné období loňského roku, kdy ČEZ provozoval v Olomouckém kraji pouze 5 stojanů, řidiči odebrali při 4 571 čerpáních celkem 65 597 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Olomoucké kraji vzrostly o téměř 75 %.

Díky rychlodobíjecí stanici ABB, které na parkovištích u prodejen Kaufland instaluje společnost ČEZ, doplní nyní většinu kapacity baterií e-aut v řádu desítek minut. Pokud řidič tolik nespěchá a stačí mu dobití v řádu hodin, může si baterii nabít bezplatně v režimu tzv. normálního AC dobíjení, které Kaufland nabízí svým zákazníkům zdarma. Stačí k tomu jen nainstalovaná mobilní aplikace FUTUR/E/GO, která je ke stažení na www.elektromobilita.cz.

„Elektromobily se staly plnohodnotnou alternativou ke klasickým autům. Kaufland při svém podnikání klade důraz na trvale udržitelný rozvoj a podporuje různé ekologické technologie včetně elektromobility. Zrychlujeme tempo instalací dobíjecích stanic na parkovištích našich prodejen. Rádi řidičům nabídneme kvalitní zázemí a přispějeme k jejich pohodlnému cestování. Chceme pokračovat v této spolupráci s ČEZ i v dalších lokalitách napříč celou zemí,“ uvedla Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

Důležitým parametrem je skutečně bezemisní provoz. Řidičům čerpajícím energii v síti ČEZ jsme schopni to garantovat díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.

„Na konci letošního roku bude české silnice brázdit více než pět tisíc čistě elektrických aut, jejichž řidiči se stále častěji vydávají na delší cesty. Za samozřejmost už považují spolehlivou síť stanic umožňujících rychlé doplnění baterií. Kaufland patří mezi naše největší infrastrukturní partnery při výstavbě sítě a tempem instalací i v místech, kde rychlodobíjecí stojany dosud úplně chyběly, výrazně pomáhá rozvoji elektromobility v České republice,“ uvedl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

V roce 2017 přibylo v České republice 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektrických aut, loni 789 elektromobilů a jen do konce letošního září 1758 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.

 

Zdroj: ČEZ
26.říjen 2020