Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Žebříček investorů v Moravskoslezském kraji vede autoprůmysl

V Moravskoslezském kraji se rozhodlo zahájit podnikání nebo již podniká 170 zahraničních investorů z 28 zemí. Oborový žebříček investorů vedou společnosti z automobilového průmyslu.

Z teritoriálního pohledu jsou na severu Moravy a ve Slezsku nejčastěji zastoupeni Němci. Vyplývá to z údajů Moravskoslezského kraje a Agentury pro regionální rozvoj. Za investory z automobilového průmyslu a jejich subdodavatele se zařadily strojírenské podniky. Automobilových výrobců a jejich subdodavatelů je dnes v Moravskoslezském kraji celkem 29. Strojírenských zahraničních investorů jsou dvě desítky. V teritoriálním členění je v tuto chvíli patrná drtivá převaha investorů z Evropy (126 evropských firem). Americké investice zastupuje 15 společností. Jižní Korea, odkud díky automobilce Hyundai přichází dosud největší objem investic, je reprezentována osmi firmami.
Loňský rekord – investice v hodnotě 54 miliard korun – se letos nezopakuje. Rozhodujících 30 miliard totiž loni připadalo na automobilku Hyundai. Přesto i letošek má být z pohledu nově příchozích investorů zajímavý. Do průmyslových zón loni kraj vložil rozpočtové prostředky v hodnotě 44 milionů korun. Letos je vyčleněna částka o milion vyšší. Nyní je v kraji 15 průmyslových zón o celkové výměře 865,1 hektaru. Agentura pro regionální rozvoj má do tří let najít a pomoci připravit další podnikatelsky vhodné plochy.

21.březen 2007