Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ženy prý jezdí bezpečněji než muži

České ženy řidičky jezdí mnohem bezpečněji než muži. Vyplývá to z analýzy serveru zenaaauto.cz, který se dlouhodobě věnuje problematice bezpečnosti na českých silnicích. Portál uspořádal toto úterý v Praze k tématu tiskovou konferenci.

Na celkovém počtu nehod se ženy, které představují zhruba 41 procent držitelů řidičských průkazů, podílejí pouze 16 procenty. Nehody způsobené řidičkami jsou také v průměru méně závažné – ženy zavinily pouze devět procent nehod se smrtelným zraněním.
 
Se stále rostoucí účastí žen na silničním provozu však stoupá i jejich podíl na nehodovosti. V prvním pololetí letošního roku zavinily ženy řidičky již celkem 11 872 nehod při kterých zahynulo 35 osob.
 
„Nejčastější příčinou nehod způsobených ženami za volantem je ve více než polovině případů nesprávný způsob jízdy. U autonehod se smrtelným zraněním mají ženy největší problém s nepřiměřenou rychlostí, a to v celé polovině případů,“ uvedl pro server zenaaauto.cz       podplukovník Josef Tesařík z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.
 
Ženy také častěji než muži nedávají správně přednost v jízdě. Podle policejních statistik zaviní nejvíce nehod ženy ve věku od 25 do 34 let. Bodovou penalizací byl do dnešní doby postižen každý osmý řidič, ale jen každá osmadvacátá řidička. Kompletní ztrátu bodů „dosáhlo“ ke konci června 2008 celkem 9 938 řidičů, z toho jen pět procent tvořily ženy.
 
Z psychologického rozboru přístupu k řízení automobilu u obou pohlaví vyplývá, že nejslabší stránkou žen za volantem je nedostatek praxe a sklon ke zmatkování.
11.listopad 2008