Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Zisk automobilky Mitsubishi vzrostl o 64 procent

Automobilce Mitsubishi Motors Corp. vzrostl v prvním čtvrtletí fiskálního roku provozní zisk o 64 procent na 9,86 miliardy jenů (1,4 miliardy Kč). K vysokému růstu přispěl zájem o nové modely Lancer a Outlander. V Česku chce značka letos prodat 1800 aut.

Navzdory příznivým výsledkům ale automobilka ponechala beze změny výhled na celý fiskální rok, podle kterého očekává pokles provozního zisku o 45 procent z loňských rekordních 60 miliard jenů, hlavně kvůli prudkému propadu amerického dolaru. 

Čistý zisk za tři měsíce do konce června činil 10,30 miliardy jenů. Ve stejném období loni společnost naopak vykázala ztrátu 8,23 miliardy jenů. Tržby se zvýšily o 30,4 procenta na 610,1 miliardy jenů. Prodej vozů byl mimořádně vysoký v Rusku a na Ukrajině, které vyrovnaly i propad poptávky na trzích v západní Evropě. 

Mitsubishi dodala, že poptávka na zralých trzích byla mimořádně slabá. Zájem o nová auta se snižuje hlavně ve Spojených státech, a společnost tak musí snižovat výrobní kapacitu ve své místní továrně. Zlepšuje se však výhled v Evropě díky novým projektům s francouzskou PSA Peugeot Citroën, včetně společné továrny v Rusku a partnerství při vývoji a výrobě elektrických vozů, napsala agentura Reuters. 

Na českém trhu prodala automobilka loni kolem 1500 osobních a užitkových vozů a na trhu měla zhruba procentní podíl. Letos plánuje prodat 1800 aut a do pěti let chce prodej v Česku zdvojnásobit.

8.srpen 2008