Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Zisk Hyundai klesl o 15 procent

Zisk největší jihokorejské automobilky Hyundai v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent a zhoršil se druhé čtvrtletí po sobě.

Výsledky automobilky letos podkopávají častá přerušování výroby v domácích továrnách ze strany odborů, růst kurzu jihokorejské měny vůči japonskému jenu a s výjimkou Číny slábnoucí odbyt. Česká továrna Hyundai u Nošovic zaznamenala kvůli propadu evropského automobilového trhu snížení prodeje i tržeb. Další hospodaření Hyundai zřejmě ovlivní rozsáhlá svolávací akce.

Hyundai v minulých letech globální ekonomické recese díky levným a stále kvalitnějším vozům překonávala konkurenty jako Toyota nebo General Motors. Teď ale její vývoz trpí růstem jihokorejského wonu v kombinaci s propadem japonského jenu. Firma má navíc chronické potíže s odbory ve svých domácích továrnách, které stále vyrábějí přes 40 procent její produkce. To vše firmu nutí, aby stále více výroby přesouvala do zahraničí.

Jihokorejské odbory ve firmě organizovaly v březnu a dubnu přerušování práce o víkendových směnách. Kvůli tomu Hyundai přišla o produkci v hodnotě 850 milionů dolarů (16,9 miliardy korun).

Čistý zisk Hyundai se meziročně snížil na 2,1 bilionu wonů (asi 37 miliard korun) z 2,45 bilionu před rokem. Tržby automobilky vzrostly o šest procent na 21,4 bilionu wonů. Provozní zisk ale klesl o 11 procent na 1,9 bilionu wonů, a ziskovost ve formě provozní marže se tak zhoršila na 8,7 procenta z 10,4 procenta o rok dříve.

V tomto čtvrtletí může celkový zisk Hyundai dál klesnout kvůli nákladům spojeným s rozsáhlou svolávací akcí spojenou s opravami. Hyundai a sesterská automobilka Kia svolaly počátkem dubna ve Spojených státech téměř 1,9 milionu vozů k opravě problémů souvisejících s airbagy a brzdovými světly. Hyundai dnes uvedla, že si odložila k pokrytí nákladů souvisejících s opravami 81 milionů wonů.

26.duben 2013